Tento druh pavouka má poměrně velká kusadla napuštěná jedem, který způsobuje ochrnutí svalů. Je tedy považován za velmi nebezpečný druh. V ohrožení jsou především malé děti, které může tento jed i usmrtit.

Případ malé Abbie se odehrál přímo v jejich rodinném domě. Pavouk dívku kousl do ruky a způsobil jí poměrně velkou ránu, která se začala zvětšovat a po čase i otékat a hnisat. Ani po týdenním užívání antibiotik se dívence rána nezhojila, a tak musela být hospitalizována. Téměř okamžitě se ocitla na operačním sále, kde jí hnisající ránu vyřízli a provedli plastiku kůže. Po čtyřdenním pobytu v nemocnici se mohla malá Abbie vrátit domů. Musela však stále užívat antibiotika kvůli vzniklé infekci. Od té doby absolvovala několik prohlídek a převazů rány.

Rodině bylo doporučeno, aby se do domu nevracela, deratizátoři našli v domě několik dalších pavouků stejného druhu. Ti se mohou skrývat kdekoliv. V oblečení nebo mezi dětskými hračkami. Riziko je příliš vysoké. Abbiina matka však tvrdí, že nemá jinou možnost než s dětmi v domě setrvat. Ona a její dvě děti tak žijí provizorně v její ložnici. Matka údajně požádala úřady o krizové ubytování, ale jejímu požadavku nebylo vyhověno. Colchester Borough Homes, centrum pro bezdomovce, rodině nabídlo ubytování. Ta tuto možnost však odmítla.

Smrtící případy hnědého pavouka samotáře jsou stále častější. Jedním z posledních případů byl Branson Riley Carlisle, pětiletý chlapec z Alabamy, kterému se v listopadu 2014 stalo kousnutí od pavouka osudným.