Jistě. Je rok 2015 a máme demokracii. Svobodu slova. Svobodu poslat svůj hlas do Českého slavíka, komu chcete. Pokud je podle vás vrcholem aktuální české scény buranský rock Ortel, je to sice smutné, ale je to vaše volba.

Pořadatelé přesto měli dost pádné důvody, proč kapelu a jejího zpěváka diskvalifikovat. Je třeba je připomínat? Minulost v kapele Conflict 88, xenofobní a rasistické texty, propojenost s Dělnickou stranou. Pokud budete pořád tvrdit, že tak to není, že Ortel jsou ideologicky naprosto neškodní a jenom zpívají pravdu, to, co si myslí prostý lid, tak jste asi stejně zaslepení a naivní jako vámi vysmívaní „sluníčkaři“.

Z nedávné doby se Tomáš Ortel vyznamenal kupříkladu i účastí na listopadové protivládní demonstraci, na které mimo další propagandistická hesla, z nichž by měli radost na sjezdu NSDAP, zazněla i hláška, že všichni vlastizrádci (čti: občané nerasistického a nexenofobního smýšlení) budou viset. Rok 2015 zkrátka.

Přesto, jak už stojí v titulku, kapela Ortel musí vyhrát. Český slavík si totiž nic jiného nezaslouží. Byl by to ten poslední hřebík do rakve, která na tenhle rozkládající se „svátek hudby“ už pěkně dlouhou dobu čeká.

Co Český slavík skutečně je? Je to snad opravdu odraz kvality dnešní české scény? Kdepak. Je to zkrátka jenom taková estráda, přežitek z komunistické éry, kdy se celebritky zase slezou do Státní opery, udělají si pěkné fotečky na červeném koberci, klasičtí vítězové se poplácají po ramenou, a když se nestane nic skandálního, do týdne na to zase zapomeneme.

Sebevraždě ankety také přispívá kauza Řezník, která s přítomností Ortelu v nominaci krásně ukazuje dvojí tvář pořadatelů. Umístění Řezníka v kategorii Hvězda internetu bylo proti pravidlům pořadatelů, Ortel nikoliv.

Sympatizuje snad Mattoni s ideologickými myšlenkami skupiny Ortel? A vy všichni, co voláte po právu Ortelu být v soutěži, přijde vám chování společnosti vůči horrorcoreovému rapperovi fér? Proč se neozvete i na jeho obranu? Fandíte takovému pokryteckému chování?

Ale jak píši: Všichni slušní Češi, kteří v Tomáši Ortelovi vidíte nového Karla Kryla, spojte se. Pošlete hlas jemu i jeho kapele. Skutečně si přeji, aby měla tato anketa vítěze, jakého si zaslouží. A letos to prý bude dokonce jubilejní, padesátý ročník. Tak všechno nejlepší, Český slavíku!