Ačkoli se Česká republika řadí mezi země, ve kterých se dobře žije a ve kterých je bezpečno, mladá generace Čechů tady něco postrádá.

Stále více mladých lidí pronajímá svoje byty, balí si saky paky a odjíždí na dobu neurčitou do dalekých krajin. Vědí dobře, že například na Bali si bohatě vystačí s deseti tisíci na měsíc.

„Nic mě tady nedrží, přítelkyni nemám, práci sice ano, ale není to nic eXtra, jsem mladej a chci vidět svět,“ říká osmadvacetiletý Tomáš, který po vzoru svých kamarádů opouští Čechy a míří na Bali, kde si s přáteli pronajal bungalov za třicet tisíc korun na rok.

Pětadvacetiletá fotografka Veronika zase odlétá na Bali každý rok v říjnu. Půl roku si s přítelem užívá surfování a na jaře se vrací do Čech. „Nesnáším zimu v Praze. Půl roku vydělávám peníze a s těmi si pak v pohodě vystačím ten následující půlrok v Tichomoří,“ říká spokojeně.

Mezi těmi, kteří se chystají žít na Bali, je i moderátorka Martina Gavriely (34) s přítelem Marcusem Tranem (28). Ti už se pár měsíců snaží prodat dům. Vyhlídnutý mají jiný, několik tisíc kilometrů daleko od Prahy.

V kurzu jsou ale i další destinace. Zanzibar, Thajsko, Mauricius, Vietnam…

Tento trend jasně ukazuje, že dnešní mladá generace nelpí tolik na jistotách a často dává přednost spontánnímu žití a poznávání všeho, co život nabízí. A možná, že je to tak správně.