Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Noční oblohu dnes rozzáří obrovský Měsíc: Čeká nás superúplněk, největší úplněk roku 2014!

Úplněk
Zdroj: Profimedia.cz

Měsíc obíhá Zemi po mírně výstředné dráze, vzdálenost obou těles se pohybuje v rozmezí 50 000 km. Někdy je od naší planety dál (říká se tomu odzemí), jindy bývá naopak blíž (což se nazývá přízemí). Superúplněk nastává, je-li Měsíc nejblíže Zemi a je zrovna v úplňku

V neděli 10. srpna 2014 v 19 hodin a 44 minut se Měsíc přiblíží k Zemi na "pouhých" 356 896 kilometrů a jen o 25 minut později (ve 20 hodin a 9 minut) nastane i úplněk (ve znamení Vodnáře).

Měsíc ve fázi úplňku je velice zářivý, neboť se na něj v ten moment díváme se Sluncem v zádech. Jestliže je navíc nejblíže Zemi, je naprosto nejjasnější. Úhlový průměr měsíčního kotouče v přízemí je o 14 % větší než v době odzemí, svit může být dokonce až o 30 procent vyšší.

Ačkoliv se Měsíc úhlově skutečně ukáže o něco větší, očima to nepoznáme. Luna se nám jeví větší jak obvykle zejména v období, kdy se nachází u obzoru. To ale nesouvisí s její fyzickou polohou nejblíže Zemi, jde totiž o optický klam. Vyšší jas už pozorovatelný je, záleží však na přízni počasí.

Velké přiblížení Měsíce v úplňku se odehraje 14. listopadu 2016, kdy projde jen 356 511 kilometrů od Země Největší úplněk v tomto století potom nastane 6. prosince 2052 ve vzdálenosti 356 421 km od naší planety. Nejvíce se Měsíc k Zemi přibližuje na 356 410 kilometrů.

Zajímá-li vás, jaký máte úplňkový horoskop, denní osobní a erotické předpovědi pro všechna znamení najdete tady

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy