Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Nestěžujte si na svou cestu do školy - podívejte se, čím procházejí školáci na Filipínách

Zdroj: profimedia.cz

Vadí vám, že do školy musíte chodit pěšky nebo používat MHD? Raději byste se vozili autem? Tak se podívejte, jak jsou na tom děti na Filipínách. Zapomeňte na pohodlný autobus, tohle je o něčem úplně jiném. Aby se malí Filipínci vůbec dostali do nejbližší vesnice disponující školou, musejí často překonávat i náročné přírodní překážky.

Mnozí se po cestě brodí ledovými horskými potoky nebo plaví na uzoučkých bambusových vorech. Není se tak co divit, že děti žijící na odlehlejších místech jsou nuceny vstávat už ve velmi brzkých ranních hodinách – jinak by začátek vyučování prostě neměly šanci stihnout.

Ani ti, které do školy vozí jejich rodiče, rozhodně nemají na růžích ustláno. V praxi to totiž vypadá přibližně tak, že celá (klidně i šestičlenná) rodina se namačká na jediný moped a vyrazí směr město. S přihlédnutím ke stavu filipínských komunikací si troufáme tvrdit, že řada těchto "šťastlivců" by raději šlapala po svých a riskovala pád z voru do řeky.

Start nového školního roku na Filipínách ovšem přidělává vrásky na čele i místním úředníkům. K udržení pořádku a bezpečnosti v hlavním městě Manile, jehož ulice doslova zaplaví miliony dětí, musí být nasazeny tisíce policistů. Přeplněnost škol i školek je v této ostrovní zemi obrovská - odhaduje se, že minimálně 5 % vzdělávacích zařízeních v městských oblastech má v každé třídě více než 55 studentů.

Související články

Další články