Tragická autonehoda, ze které vyvázl řidič taxíku pouze se zraněním, stála život geniálního matematika a držitele Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1994 Johna Nashe i jeho o čtyři roky mladší manželku Alicii.

Řidič taxi, v němž manželský pár seděl, ztratil při předjíždění kontrolu a narazil do svodidel. Náraz Nashovy vymrštil z auta ven. „Zdá se, že neměli zapnuté bezpečnostní pásy,“ uvedl policejní mluvčí.

„Zasáhlo mě to. Mé srdce je s rodinou Johna a Alicie. Byli úžasný pár. Čisté duše, čistá srdce,“ vyjádřil se k smutné události na sociální síti Twitter herec Russell Crowe.

Nash od roku 1949 pracoval také pro společnost RAND, která zaměstnávala nejlepší mozky své doby a zabývala se vývojem nových technologií pro americkou armádu. Kvůli svému bizarnímu chování, kdy se například cítil pronásledován tajnými službami, byl nedobrovolně hospitalizován. A nakonec propuštěn s diagnózou paranoidní schizofrenie.

Jako geniální matematik se dostal do patové situace, pokud bral léky na svou nemoc, nemohl myslet, upadal do depresí a chřadl. Když léky nebral, nebyl si jistý, co je skutečnost a co iluze jeho hlavy, stával se tak nebezpečným pro sebe i své okolí, protože věřil bludům.

Nakonec se jako jeden z prvních lidí naučil díky své vysoké inteligenci rozpoznávat realitu od fikce a obráceně. Vrátil se na Princetonskou univerzitu, kde jako velmi oblíbený profesor působil až do své smrti.