Komárům jde o proteiny v naší krvi, a tak nepřekvapí, že dávají přednost některým krevním skupinám. Podle jedné studie skutečně trpí na krevní skupinu nula. Sedají si na její držitele dvakrát častěji než třeba na skupinu A. Na pomyslném drbacím grafu by se potom krevní skupina B ocitla někde uprostřed.

Co jste možná ale nevěděli, je, že patnáct procent lidí nevylučuje chemické signály o tom, jakou krevní skupinu vůbec mají. To je ovšem také důležité, protože podle vědců se komáři orientují podle vůní, ať už jde o jakoukoli krevní skupinu jejich potenciálního cíle.

Dalším lákavým faktorem pro komáry je kysličník uhličitý, který lidé vydechují. Komáři jsou vybaveni čelistními makadly, která dokážou vydechovaný plyn registrovat na desítky metrů. Na blízkou lahůdku ale komáry upozorní i všemožné kyseliny vylučované lidským potem.

Stejně důležité jsou i bakterie na lidské kůži – komáry přitahují soustředěné kolonie určitých druhů bakterií. Mimochodem tímhle jevem se také vysvětluje, proč jsme tak často pokousáni od komárů právě kolem zápěstí a kotníků. Tam mají totiž lidé kožních bakterií na kůži nejvíc.

Další pro Čechy důležitý aspekt vědci naměřili a potvrzují, aniž by pro něj ovšem měli nějaké vysvětlení. Našince určitě bude zajímat, že komáry na lidech přitahuje i sebemenší množství vypitého piva. Zatímco vědci postupně vylučují souvislosti se zvýšeným metanolem v potu nebo zvýšenou teplotou, milovníci piva u vody můžou přemýšlet o svých letních prioritách a snad i repelentech.

A proč si komáři častěji vybírají těhotné ženy? Odpověď už jsme částečně zmínili – těhotné ženy nejenže vydechují víc kysličníku uhličitého, mají také průměrně vyšší tělesnou teplotu. A opět jsou proto na komářím radaru výraznějším cílem, uzavírá přírodovědný časopis Smithsonian populární informace na léto.