Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Největší kauzy eXtra.cz roku 2022: Obtěžování Pavla Trávníčka, smrt Jakuba Vyskočila, či těhotenství Burešové

Pavel Trávníček: Jeho a další kauzy přinesla v roce 2022 redakce eXtra.cz
Zdroj: Profimedia/ Se souhlasem rodiny Jakuba Vyskočila/ Se souhlasem Evy Burešové/ Koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
ročenka

I v roce 2022 se redakce eXtra.cz činila. Přinesli jsme vám množství vlastních kauz a reportáží. Mimo jiné odhalení zneužívání žen ze strany herce Pavla Trávníčka, první jsme informovali o smrti syna herce Ivana Vyskočila nebo o těhotenství herečky Evy Burešové. Pravidelně jsme také odhalovali dezinformace na českém internetu.

Rok 2022 byl bohatý na vlastní kauzy redakce eXtra.cz. Stejně jako v předešlém roce jsme přinášeli témata, která hýbala českou společností. Níže přinášíme přehled těch nejzajímavějších.

Obtěžování Pavlem Trávníčkem

V lednu 2022 přinesl web eXtra.cz informaci, že Pavel Trávníček čelí závažnému obvinění z údajného sexuálního zneužití. Redakci eXtra.cz se s tím svěřila paní Věra, které bylo v době údajného sexuálního útoku patnáct let. Svůj případ konzultovala s kriminalisty i specializovanými advokáty a začala docházet na terapie do Bílého kruhu bezpečí. K incidentu mělo dojít v roce 2000. Následně se ozvaly čtyři další ženy, že je rovněž Trávníček obtěžoval.

Kriminalisté však případ sexuálních útoků po prošetření odložili. Vyšetřovatelé došli k závěru, že se nejednalo o trestný čin znásilnění, věc je navíc promlčena. V policejním usnesení, které měla redakce eXtra.cz možnost prostudovat, se ale jednoznačně píše, že čin se skutečně stal, avšak „nenaplňuje znaky žádného trestného činu tehdy účinného trestního zákona".

Smrt Jakuba Vyskočila

Na chvíli, kdy herec Ivan Vyskočil (75) zvedl telefon a uslyšel tu strašlivou zprávu, už do konce života nezapomene. Jeho syn Jakub (†46), šéf dopravní skupiny BusLine, v květnu spáchal sebevraždu. Podle informací eXtra.cz proti sobě obrátil zbraň. „V noci se doma zastřelil syn Ivana Vyskočila Jakub. Nechal dlouhý dopis na rozloučenou. Dostal se do nějakých dluhů a problémů,“ řekl tehdy eXtra.cz důvěryhodný zdroj z okolí herce.

Těhotenství Evy Burešové

Ačkoliv se ta novina dlouho nosila pod pokličkou, redakci eXtra.cz těhotenství Evy Burešové neušlo. "Podle informací eXtra.cz ale pravda vyjde už brzy najevo a zpěvačka konečně potvrdí radostnou novinu," oznámili jsme na konci března a tak se i skutečně stalo. Poprvé jsme však psali o možném těhotenství Burešové už na konci ledna. Burešová porodila malého Tristana 15. srpna.

Milostný trojúhelník Petra Kolečka

„Scenárista Petr Kolečko se vídá s herečkou Denisou Nesvačilovou. A neskrývají to, chlubí se tím. Aspoň v užším okruhu svých známých ano. Tohle jejich ‚hlubší přátelství‘ trvá od letního natáčení seriálu Pálava,“ uvedly pro eXtra.cz už na konci srpna dva na sobě nezávislé zdroje z blízkosti scenáristy. Celá záležitost pak nabrala rychlý spád, když Kolečko oznámil rozpad vztahu s Anetou Vignerovou a potvrdil poměr s Nesvačilovou. Už se zdálo, že je tím celá aféra vyřízená, jenže v listopadu se Kolečko před zraky eXtra.cz objevil v jednom pražském podniku opět s Vignerovou.

Došlo tak k šokujícímu návratu, jenže ani ten neměl dlouhého trvání. V půlce prosince byl Kolečko opět v baru, jenže tentokrát zas po boku Nesvačilové, což opět neuniklo bystrým zrakům našich reportérů. Pár se tehdy dobýval na jeden ze záchodů. Kolečko si to každopádně u Vignerové dost pokazil a třetí šanci tak už nejspíš nedostane.

Protipotratové hnutí a spojení s Českou poštou

Redakce eXtra.cz se nevěnovala jen celebritám, ale i politickým kauzám. V únoru jsme přišli s odhalením výhodných podmínek pro protipotratové hnutí od České pošty. Na to jsme navázali detailním popisem vazeb ultrakonzervativní Aliance pro rodinu na podivné organizace v zahraničí včetně možného financování z Ruska.

Odhalování dezinformací

Po celý rok jsme ve spolupráci s projektem České zájmy v EU odhalovali dezinformace, které se šířily internetem. Ty se zvláště po vypuknutí války na Ukrajině snažily o proruskou interpretaci událostí. Například se snažily zdiskreditovat vymyšlené „ukrajinské uprchlíky“ na dovolené v Chorvatsku s hákovými kříži, čímž se dezinformátoři snažili dokázat, že Ukrajina je fašistická, nebo šířily tvrzení, že v Hřensku zasaženém požáry chybí vrtulníky, protože je vláda rozdala Ukrajině. Seznam hoaxů a fake news, které eXtra.cz vyvrátilo, najdete zde.

Petr Švancara se opřel do Novotného a Survivoru: Kvůli genderovému pravidlu si nebral servítky

Související články

Další články

Nejnovější kauzy