Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Nejprokletější film všech dob? Vymítač ďábla, jak jej neznáte: Tohle je 10 děsivých faktů z natáčení

Horor Vymítač ďábla je absolutní klasika.

I když už dnes trikově působí poněkud zastarale, pořád se jedná o film, který byste asi neměli sledovat sami a úplně potmě.

Na dobré spaní, samozřejmě.

10 – Scéna, ve které se posedlá Regan vyzvrací knězi do obličeje, měla být původně chyba

Trubice, která vystřelovala umělé zvratky, měla původně mířit na jeho hrudník, ale trefila se špatně a všechno šlo do jeho obličeje. Hercův naštvaný výraz při tom, když si umělé zvratky otírá z tváře, tak nejsou hrané. Jak sám vzpomíná, opravdu byl velmi naštvaný. Režisérovi se ale jeho výraz ve filmu tak líbil, že scénu ponechal.

9 – Herečka Mercedes McCambridge, která namluvila démona, se nechala kvůli nahrávání svého hlasu vysloveně mučit!

Jelikož Mercedes McCambridge věděla, že potřebuje mít démonický hlas, před nahráváním kouřila spoustu cigaret, polykala syrová vejce a dokonce pila whiskey, ačkoli byla dříve alkoholičkou a tímto svým konáním přerušila své období, kdy se nedotkla alkoholu. Také se nechávala přivazovat při nahrávání hlasu na židli, aby v něm byl slyšet skutečný boj. Režisér William Friedkin dodnes říká, že je naprosto ohromen jejím odhodláním a tím, co byla všechno pro roli schopná a ochotná udělat. I když nebyla ve filmu vůbec vidět, pouze jsme mohli slyšet její hlas (což na Nova Cinema neuslyšíte, protože bude předabovaná…).

8 – Lindu Blair musela dlouhé měsíce hlídat ochranka

Lindu Blair, která hrála ve Vymítači ďábla posedlou holčičku, musela ještě šest měsíců po premiéře filmu hlídat ochranka, protože jí bylo vyhrožováno smrtí od křesťanských extremistů.

7 – Mluvení sprostě rozhodilo legendárního herce

Když Linda Blair začala na posteli posedlá démonem mluvit extrémně sprostě, legendárního herce Maxe von Sydowa to tak hrozně rozhodilo, že úplně zapomněl své dialogy.

6 – Šlo o první hororový film, který byl nominován na Oscara za nejlepší film

Až o dva roky později byly nominované také Čelisti, které se dají považovat za hororový film. Oscara získalo také Mlčení jehňátek, nominován byl Šestý smysl. A to je vše. Horory moc u akademiků nebodují.

5 – Max von Sydow musel ve filmu vypadat starší

Jelikož si režisér vybral do role Maxe von Sydowa, kterému v té době bylo teprve 44 let a měl hrát mnohem staršího muže, před každým natáčením musel podstupovat několikahodinové seance v maskérně, kde mu přidělávali vrásky a plandající kůži.

4 – Šlo o prokleté natáčení?

Nikdo tomu moc nevěří, ale faktem je, že od začátku natáčení až po premiéru v kinech zemřelo celkem devět lidí, kteří na tomto projektu nějakým způsobem pracovali. Mezi nimi i herci Jack MacGowran a Vasiliki Maliaros. To ale není všechno. Docházelo i k divným nehodám a vyhořel dokonce jeden natáčecí plac.

3 – Režisér chtěl co nejrealističtější reakce od herců, tak je i fackoval

Režisér William Friedkin dělal všechno pro to, aby dostal z herců co nejupřímnější reakce. Aby je vystrašil, střílel jim například za zády z pistole. Když potřeboval, aby byl otec Dyer opravdu vyděšený, vzal si stranou herce, zeptal se ho, zda mu důvěřuje, a pak mu dal několikrát obrovské facky přes tvář. Když pak herec hrál scénu, klepaly se mu vyděšením ruce.

2 – Režisér a scenárista se dost pohádali a nějakou dobu se spolu nebavili

Vymítač ďábla byl na svou dobu velmi odvážný film a studio přesvědčilo režiséra Williama Friedkina, aby vystřihl několik hodně extrémních scén. To se ale nelíbilo autorovi předlohy a scénáře Williamovi Peterovi Blattymu, který se na dlouhá léta se svým přítelem Friedkinem přestal bavit. Režisér část těchto původně vystřižených scén vrátil do filmu pro rozšířenou verzi na DVD a Blu-ray.

1 – Jde o nejvýdělečnější film pro dospělé

Když se započítá i inflace a věk přístupnosti, jde dodnes o nejvýdělečnější film pro dospělé diváky.

Související články

Další články