Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Nejenom nenávist na place. Co jste nevěděli o oscarovém filmu Přelet nad kukaččím hnízdem?

Zdroj: archiv
+ Další 4 fotografie
zajímavosti
K nejlepším filmům zesnulého režiséra Miloše Formana patří Přelet nad kukaččím hnízdem, který si odnesl hned pět Oscarů. Snímek byl natočen podle románu spisovatele Kena Keseyho a patří mezi naprostou klasiku. Co jste ale o filmu nejspíš nevěděli?

Podvodníček McMurphy (Jack Nicholson) se dostává do léčebny, protože se mu nechce pracovat. Předstírá tak pomalost a myslí si, že tam stráví příjemné chvíle, kdy se o něj někdo bude starat. Jenomže narazí. Ústav ovládá sadistická vrchní sestra Ratchedová, která pacienty šikanuje. Děj vám prozrazovat nebudeme, zato vám povíme, co se dělo v zákulisí.

1. Jack Nicholson nesnesl Miloše Formana

Během natáčení spolu tihle dva nepromluvili ani slovo. Všechno mezi nimi musel tlumočit kameraman. Nicholson se s Formanem ani nechtěl dohadovat o tom, jak postavu nejlépe zahrát. Hrál tak na několik způsobů a poté se vybrala ta nejlepší scéna. Herec českému režisérovi nepoděkoval ani během předávání Oscarů.

2. Velká sestra

Slečna Ratchedová byla opravdová mrcha a ani jednou se během natáčení nezasmála. Prý by se to k její roli nehodilo. Po poslední klapce se ale herečka Louise Fletcher prý na place spontánně svlékla, aby ukázala, že s ní může být legrace. Tak silné role se její herecké kolegyně bály. Hraní vrchní sestry odmítla Jane Fonda, Anne Bancroft, Ellen Burstyn nebo Fay Dunaway.

3. Pečlivá příprava

Většina herců se nechala před natáčením zavřít do psychiatrické léčebny. Louise Fletcher a Jack Nicholson si navíc na vlastní kůži vyzkoušeli elektrošoky.

4. Česká stopa

Kromě toho, že film režíroval Čech, je ve snímku další odkaz na naši zemi. Během hraní karet říká Danny DeVito „hovno“ a jeho spoluhráč reaguje stejně.

5. Náčelník

Will Sampson pracoval jako hlídač oregonského parku. Miloš Forman si ho vybral pro roli náčelníka díky jeho velké postavě. Nikdy předtím tento dvoumetrový příslušník indiánského kmene Maskogiů nehrál.

Související články

Další články