Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) StarDance 2019 Extra Host (pořad) sametová revoluce

Nejnovější kauzy

Něco nového, něco starého, něco půjčeného a něco modrého! Znáte svatební zvyky?

Svatba, den, který byste si měli užít.
+ Další 2 fotografie
Venku se začíná vše pomalu zelenat, sluníčko získává na síle, a tak se blíží období svateb. I když potřeba být ve svazku manželském stále více upadá a žije se, jak se říká, na hromádce, stále jsou páry, které si na tomto ceremoniálu potrpí. My pro vás máme všechny svatební zvyky, které by se měly dodržovat. Znáte je?

Víte, jaké zvyky se mají před vstupem do manželství dodržovat? Není jich zrovna málo, a tak si je společně zrekapitulujeme. Pokud se chystáte na svůj velký den, prožijte ho se všemi tradicemi a nezapomeňte, že takový den se odehrává v životě jen jednou, tedy měl by, a tak si ho pořádně užijte. Zde jsou svatební zvyky, které jsou pro Českou republiku typické.

Zkouška ženicha a nevěsty

Ještě před vstupem do manželství se muž i žena podrobili zkoušce. Na muže čekala na prahu láhev vína a špalek se sekyrou. To, čeho se muž první ujal, svědčilo o jeho hodnotách a povaze. Takže dámy, pokud váš milý hned sáhne po láhvi, žádný pracant a živitel rodiny z něj nebude. Naopak na ženu byla připravena zkouška v podobě nachystaného koštěte v rohu. Jak moc se žena dokáže otáčet kolem koštěte, taková z ní bude hospodyňka. Podivná tradice, nemyslíte?

Zvací koláčky

Tyto koláčky mají sloužit jako pozvánka na svatební hostinu. Rozdávají se příbuzným a známým několik týdnů před svatbou. Péct by je měla sama nevěsta se svojí maminkou. Tradičně by měly mít koláčky minimálně tři náplně a podle jejich chuti se hodnotí, jaká je nevěsta kuchařka. Dnes si většinou necháme koláčky upéct, což je takové oklamání hostů.

Loučení se svobodou

Původně se v předvečer svatby v ženichově a nevěstině domě sešli kamarádi, kteří připravovali výzdobu na svatební den. Především se zdobily svatební májky, přitom se pilo, zpívalo a tančilo. Dnes se tradice opět zmodernizovala a zbylo z ní jen to pití a zpívání. Pro jistotu se koná několik dní před svatbou, aby stihli nastávající manželé vystřízlivět.

Družičky

Družičky jsou svobodné dívky, které doprovázejí nevěstu při vstupu do manželství. Hlavním důvodem tohoto zvyku je oklamání duchů, kteří chtějí nevěstě uškodit, a družičky je mají oklamat. Proto je důležité, aby měly co nejpodobnější šaty s nevěstou.

Nutná výbava nevěsty

Každá nevěsta by si měla obléct něco nového, něco starého, něco půjčeného a něco modrého. Zajistí si tím bezproblémovou budoucnost.

Házení rýže

Po obřadu se novomanželé hojně zasypávají rýží. Důvod je jednoduchý, přivolávají se tím děti. Ze stejného důvodu by si měla nevěsta při hostině posadit na klín miminko. Tento zvyk se dodržuje i dnes, málokdo ovšem zná význam rituálu.

Rozsypání květin

Podle tradice by měly neteře snoubenců nebo dcery přátel jít v čele svatebního průvodu do kostela a pohazovat kolem květinová kvítka. Květiny symbolizují plodnost a poházením ji přivoláváme.

Navlékání chomoutu

Kamarádi navlékají ženichovi po obřadu chomout na krk a přivazují mu kouli k noze. Připomínají mu tím, že už není svobodný, a tak se odteď musí přizpůsobovat.

Házení svatební kytice

Tento zvyk se na svatbách stále dodržuje a je velmi oblíbený. Nevěsta za sebe hází svatební kytici a ta dívka, která ji chytí, se bude do roka vdávat. Občas při této tradici vznikají vtipné situace, kdy se dívky dokonce perou o to, kdo kytici chytí.

Svatební špalír

Svatební hosté se chytnou za ruce a vytvoří uličku, kterou novomanželé prochází. Jemně jim v průchodu brání, aby si zvykli překonávat nesnáze v manželství.

Rozbíjení talíře

Tak tento zvyk se snad stále dodržuje na každé svatbě. Před hostinou hodí někdo z přátel na zem talíř před ženicha a nevěstu. Střepy mají novomanželům přinést štěstí a navíc je potřeba procvičit si spolupráci v manželství.

Pojídání z jednoho talíře

Polévku jedí manželé z jednoho talíře a jsou přitom svázáni ubrusem. V tomto zvyku je zakořeněno, že ode dneška je už potřeba dávat i brát ze společného koláče stejným dílem.

Tanec se závojem

S přicházející půlnocí si nevěsta sundá závoj a se zavázanýma očima tančí. Svobodné kamarádky tančí kolem ní a nevěsta jedné z nich nasadí na hlavu závoj. Pověra říká, že té, které je závoj nasazen, bude příští nevěsta.

Únos nevěsty

Ke konci hostiny odvezou přátelé nevěstu na tajné místo. Ženichův úkol je ji najít, nebo zaplatit za svou manželku výkupné. Únos symbolizuje odloučení dívky od rodičů a přechod do manželství.

Přenášení přes práh

Ženich svou nevěstu po návratu z hostiny přenese přes práh jejich domova. Obelstí tak zlé duchy, které právě pod prahem číhají.

Stahování podvazku

Tato pikantní tradice je také velmi oblíbenou. Ženich se snaží svléknout nevěstě podvazek, a to bez použití rukou. Způsob stahování zuby je obzvlášť zábavný a všichni se při něm skvěle baví. Nevěstin podvazek se pak draží a přítomní muži se předhání v jeho získání.

Mohlo by vás zajímat

Další články