„1. 9. 2017 večer ukončil svou životní pouť Vladimír Brabec. Vzpomeňte si na společně prožité chvíle. Popřejte svobodu a mír jeho duši. Děkujeme všem, kteří v posledních letech pomohli svou přítomností nebo myšlenkou. Rodina Brabcova.“ Takto oznámila dědův skon na sociálních sítích jeho vnučka Léna.

Vladimír Brabec se narodil 15. května 1934 v Nové Vsi pod Pleší. Měl 2 sourozence a jeho otec se živil jako malíř pokojů. Divadelní prkna miloval Brabec odmala, po válce začal hrát v Pražském divadle pro mládež Míly Mellanové na pražském Žižkově. Poté vystudoval DAMU a na konci 50. začal hrát v Národním divadle, kde se objevil ve hře Romeo a Julie, Zkrocení zlé ženy i Cyrano z Bergeracu. Právě během tohoto představení ho v roce 1975 postihl první infarkt. Druhý prodělal v roce 2002.

Před kamerou se poprvé objevil už ve 14 letech ve snímku Křížová trojka. Ve filmu se mu ale zdaleka nedostávalo tak velkých rolích, jaké měl v divadle. Objevil se ve snímcích František Adam z Valdštejna, Poslední růže od Casanovy (1966), Kapitán Korda (1970), Svatby pana Voka (1970) a také v obou dílech pohádek Z pekla štěstí.

V televizních filmech a seriálech byl však hvězdou. Po prvním infarktu dostal roli policisty Jana Zemana, která ho proslavila definitivně. Seriál 30 případů majora Zemana mu přinesl největší popularitu, kterou nepřekonaly role v jiných seriálech, jako My všichni školou povinní, Dobrodružství kriminalistiky, Malý pitaval z velkého města nebo Hříchy pro pátera Knoxe. Vladimír Brabec se dokonce objevil i v seriálu Ulice.

Kromě toho exceloval jako dabér. Svůj hlas propůjčil plukovníkovi Potterovi v legendárním americkém seriálu MASH či Bilbovi Pytlíkovi z Pána prstenů. Daboval také herce Rogera Moora v roli Jamese Bonda.

V roce 1955 se oženil s Naděždou Znamínkovou, se kterou měl 2 děti. Staršího Pavla a mladší Helenu. Dohromady měli Brabcovi dvě děti, tři vnoučata a tři pravnoučata. S manželkou Naděždou spolu byli 62 let, dokud jeho paní neprodělala těžkou mozkovou příhodu. Od roku 2015 měl Vladimír Brabec další problémy se srdcem a pracovně musel zvolnit. Zemřel 1. září 2017 v sanatoriu na Pleši na Příbramsku.