Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Nádherná Irena Kačírková by slavila 93. narozeniny: Celý život čekala na pravou lásku a na věčnost si odnesla velké tajemství

Irena Kačírková se narodila ve špatné době na špatném místě. Měla tu
„smůlu“, že na tehdejší režim byla příliš krásná.
Zdroj: Facebook/Zlatá šedesátá
+ Další 2 fotografie
Ačkoliv ve své době patřila k nejkrásnějším českým herečkám, ve filmu mnoho šancí nedostala. Alespoň ne takových, které by si zasloužila. Její půvabná tvář se stala v době reálného socialismu něčím nepatřičným, a tak se herečka uplatnila zejména v televizi a divadle. Dnes by tato hvězda 60. a 70. let oslavila 93. narozeniny.

Ireně Kačírkové osud do začátků nadělil slušné karty – narodila se do bohaté rodiny, dostalo se jí perfektního vzdělání, byla inteligentní, krásná a měla talent. Jenže, jak je známo, v životě je všechno o rovnováze, a tak zaručeně musela přijít mračna.

Krása na obtíž

Krasavice se smyslnými rty vdechla život desítkám rolí. Díky svému talentu zvládala hrát všechno – od komedií po tragédie, napříč všemi žánry. Přesto ve své umělecké kariéře nebyla příliš šťastná. Její vzhled ji totiž předurčoval do škatulky rolí svůdných žen, které jí pomalu začaly lézt na nervy. Její oduševnělý typ se tehdy vůbec nehodil pro role dojiček, jeřábnic nebo traktoristek, a tak nebyla tolik obsazována.

Svou kariéru zahájila v 50. letech, tedy v době, kdy se u nás likvidovaly soukromé divadelní společnosti. Nakonec uspěla v Městských divadlech pražských u Oty Ornesta.

Za svůj herecký život vytvořila kolem stovky divadelních, pětadvaceti filmových a pětasedmdesáti televizních rolí. V paměti mnohých uvízla například jako krásná princezna Drahomíra v pohádce Byl jednou jeden král, jako Perchta z Borštejna v komedii Bílá paní nebo jako astronautka Brigita ve sci-fi snímku Ikarie XB 1. K jejím hereckým kolegům patřila taková jména, jako Dana Medřická, Nataša Gollová, Jaroslav Marvan nebo Josef Kemr.

Velké tajemství

Díky svým perfektním jazykovým znalostem se uplatnila i jiných oblastech, například jako průvodkyně v jazykovém kurzu Hovoříme francouzsky. A právě francouzština ji svedla dohromady s velkou hvězdou té doby, hercem Gérardem Philipem. Když přijel na návštěvu do Prahy, Kačírková mu dělala tlumočnici a od té doby se traduje, že se z nich stali milenci. Pravdu ovšem zná jen hereččina dcera Kristina, která si tajemství nechává pro sebe.

Čekání na pravou lásku

Kačírková byla díky své neobyčejné kráse muži obletována, štěstí v lásce ale neměla. Podle svědectví známých ji miloval Jiří Šlitr, žila také s režisérem Starců na chmelu Ladislavem Rychmanem. Provdala se za scenáristu J. A. Novotného, tedy za Kristinina otce. Po rozvodu si už stálého partnera nenašla a její milostný život zůstává opředen tajemstvím. Soukromí si totiž velmi chránila a podle její dcery na pravou lásku čekala až do smrti.

Teror od StB

Klidný život herečka rozhodně neměla. Dostala se do hledáčku StB, která se ji snažila zlomit ke spolupráci. Když odmítla, nastalo peklo – hrozili jí koncem kariéry nebo odebráním dcery. Kačírková musela odejít z divadla a dostávala jen malé a záporné role. Navíc ji začalo zlobit zdraví.

Od února 1981 herečka věděla, že je vážně nemocná. Měla rakovinu žaludku, ale i když trpěla silnými bolestmi, pracovala dál. Život ale nehraje fér, a tak nemoc herečku přemohla. Zemřela 26. října 1985 ve věku šedesáti let.

Související články

Další články