Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Nacionalista Hoffer uznal porážku. Umírněný van der Bellen vyhrál volby a bude rakouským prezidentem

Rakouským prezidentem bude Alexander van der Bellen.
Zdroj: profimedia.cz
Novým rakouským prezidentem bude Alexander van der Bellen. Vyplývá to z posledních údajů, kdy bylo sečteno 78 procent hlasů. Belen vede s 53,3 procenty hlasů oproti Hoferovi, který má jen 46,7 procenta hlasů. Hofer uznal porážku a Bellenovi pogratuloval.

Rakousko si dnes volilo nového prezidenta. Hlavou státu bude Alexander van der Bellen. Podle průběžných výsledků vítězí nad svým protikandidátem o skoro 7 procenta hlasů. Hofer a jeho tým uznali porážku.

"Rád bych využil této příležitosti a pogratuloval panu Van der Bellenovi,” řekl podle listu The Independent hlavní stratég svobodných Herbert Kickl novinářům. Bellenovi pogratuloval už i Hofer prostřednictvím Facebooku a oznámil, že bude kandidovat i v příštích prezidentských volbách.

Všechny hlasy voličů budou sice sečtené až zítra, ale rozdíl je podle televize ORF tak velký, že není možné, aby Hofer Bellena porazil.

Rakousko si volilo hlavu státu letos už potřetí. Dvakrát totiž byly volby neplatné. Alexander van der Bellen a Norbert Hofer se spolu utkali už v květnu. Bellen sice získal v 2. kole více hlasů, nakonec ale nevyhrál nikdo. Volební obálky byly otevřeny dříve, než skončily volby, a tak byly neplatné. Další prezidentská volba se konala v říjnu a zase skončila bez vítěze. Tentokrát za to mohly obálky, které se samy rozlepily.

Související články

Další články