Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Na Bílou sobotu končí půst: Pletou se pomlázky, barví vajíčka a připravují lahodné pokrmy

+ Další 2 fotografie

S Bílou sobotou je tu konec čtyřicetidenního půstu. Na stole se objevují dobroty, další se připravují na dny následující. Ve spolupráci s webem Toprecepty jsme se podívali na nejoblíbenější velikonoční recepty. Dále se plete pomlázka a zdobí vajíčka. Jaké další zvyky a tradice a recepty se s tímto dnem pojí?

Název Velikonoce má svůj původ v označení Velká noc, která nastává z Bílé soboty na neděli. Je to noc, kdy měl vstát Ježíš Kristus z mrtvých neboli noc vzkříšení, jak uvedl římskokatolický duchovní Karel Satoria pro Český rozhlas. Křesťanům končí čtyřicetidenní půst a z Říma se vracejí zvony, které tam „odletěly“ během Zeleného čtvrtka.
.

Co se děje na Bílou sobotu

Bílá sobota byla pro křesťany dnem smutku a rozjímání, nekonaly se žádné mše ani bohoslužby. Po západu slunce se však rozezněly zvony právě na oslavu zmrtvýchvstání a pořádala se nejdůležitější bohoslužba z celého velikonočního týdne.

Na Bílou sobotu je pořád co dělat. Barví se vejce, malují kraslice a pletou pomlázky z vrbového proutí. Zadělává se na mazance, aby tento sladký bochánek následující den, Velikonoční neděli, na žádném stole nechyběl. Dále se také pečou beránci.

Oblíbená velikonoční nádivka

Na Bílou sobotu se s oblibou podává velikonoční nádivka, což je jeden z tradičních jarních pokrmů. Mnozí mají schované recepty po babičkách. Ale pokud takový poklad nemáte, můžete se inspirovat recepty na webu Toprecepty.cz. Nádivka by po upečení měla příjemně vonět kořením a uzeným masem. Bývá plná vajec a nasekaných mladých kopřiv. A pokud nemáte mladé kopřivy, jako náhrada poslouží něco zeleného, třeba pažitka nebo petržel.

Vše o Velikonocích (zvyky, tradice, recepty) ➔

Související články

Další články

Nejnovější kauzy