Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Mrtvé už ani nepočítáme, je to konec, popisuje hororovou situaci italský lékař

koronavirus
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Zpověď
Aktuální situace v Itálii je více než dramatická. Počet obětí každým dnem o stovky stoupá. Aktuální stav v jedné z malých nemocnic v provincii Cremona popsal lékař Romano Paolucci, který je sám už v důchodovém věku. Odpočinek ale vyměnil za bílý plášť a slouží dlouhé směny v nemocnici Oglio Po. Paolucci přiznává, že zdravotníci v jejich zařízení jsou na pokraji svých sil. Nejen fyzických, ale i psychických. Slova lékaře cituje agentura Reuters.

Nejtěžší je pro Paolucciho dívat se, jak lidé umírají osamocení. Nemocní se loučí se životem, aniž by u sebe měli své blízké a často jim musejí říci poslední sbohem třeba jen přes mobilní telefon s vypadávajícím signálem.

Na pokraji sil...

V malé nemocnici Oglio Po, která ještě před měsícem byla klasickým regionálním zařízením, kde se léčilo všechno od mandlí až po rakovinové nádory, jsou teď pouze nakažení koronavirem, protože Cremona je v Itálii provincií se čtvrtým nejvyšším počtem lidí s chorobou COVID-19.

"Řekl bych, že jsme na konci svých sil... Tohle je malá nemocnice a my přijímáme obrovské množství lidí... kapacita je plná," popisuje lékař. "Docházejí nám zásoby a hlavně zaměstnanci, protože právě ti teď začínají být nemocní," popisuje současný stav.

Šest z devíti místních chirurgů mělo pozitivní test na koronavirus a jsou nyní v domácím léčení, celkem se nakazila asi pětina zaměstnanců.

Vyčerpaní lékaři komunikují s rodinami

Zatímco zdravotníci pracují ve vyčerpávajících 12hodinových směnách a snaží se pacienty udržet naživu, musejí se vyrovnávat i s emočně náročnými okamžiky, zejména když vidí, že lidé umírají o samotě a nevidí své blízké, kteří se za nimi kvůli přísným protiepidemiologickým opatřením nedostanou.

"Máme tady službu, kdy voláme příbuzným a mluvíme s nimi o tom, co se děje. Takže jsou alespoň trochu v kontaktu," říká lékař. "Někteří starší lidé totiž nejsou zvyklí používat mobilní telefony. Proto jsme tu my, abychom jim umožnili spojení s rodinou," dodává.

"Psychické vypětí je nebývalé. Bohužel situace v Lombardii se vymkla z rukou, míra nákazy je obrovská a mrtvé už ani nepočítáme," popisuje smutnou situaci i zdravotní sestra Daniela Confalonierová, která pracuje v nemocnici v Miláně.

Oběti však počítají úřady a čísla, která se zveřejňují každý večer na pravidelné tiskové konferenci, jsou čím dál děsivější. Podle údajů ze čtvrtečního večera bylo mrtvých už 3405, tedy více než v Číně.

Záhada vyhřezlého oka šéfredaktora eXtra.cz: Karen Mchitarjan promluvil o svém martyriu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy