„Rozhodnutí o udělení milosti už je připraveno a hotovo. Až se vrátím z Číny, tak ho podepíšu, takže v druhé polovině května dostane pan Kajínek milost. Už jsem o tom informoval i ministra spravedlnosti,“ řekl prezident Zeman.

Milost pro doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka rozdělila Českou veřejnost. Kajínek byl pravomocně odsouzen za dvě vraždy a jeden pokus o vraždu. Půlka republiky stojí na straně vraha a jsou přesvědčeni o tom, že Kajínek byl ve špatnou dobu na špatném místě a byl odsouzen na základě podivných důkazů.

Druhá polovina je v šoku, že v naší republice může dojít k tomu, že dvojnásobný vrah dostane milost, aniž by byl jeho případ znovu otevřen a prověřen. Mnoho dalších lidí vyčítá Zemanovi (72), že se snaží tímto činem odvrátit pozornost od současné vládní krize.

„Nevím, proč bych ji zakrýval, já ji naopak odkrývám kritikou některých činů aktérů,“ prohlásil Zeman s tím, že už před asi dvěma měsíci v Čáslavi oznámil, že o milosti pro Kajínka uvažuje. Ať to lidem líbí nebo ne, Kajínek bude již zanedlouho na svobodě…