Už jsme se báli, že snad houby růst nebudou. Počasí totiž bylo velmi teplé a suché a teploty šplhaly až nad 30 stupňů. Následně se ale ochladilo a přišel k nám ten pravý podzim. Potrápil nás i déšť, a tak je pro houby teď ten nejlepší čas. Houbová mapa začíná být aktuální už teď, ale za týden bude hub tolik, že nebudete vědět kam dřív. Přestane totiž pršet, nebudou tropická vedra a houby se probudí.

Na Šumavě nejčastěji narazíte na hřib smrkový, ve středních Čechách zase frčí suchohřib hnědý a bedla vysoká. Pokud si nejraději pochutnáte na hříbcích a liškách, vyrazte do jižních Čech, tam je jich opravdu požehnaně. Na hřib smrkový narazíte i v severních Čechách, kde také hojně roste klouzek modřínový. V Moravskoslezském kraji narazíte nejčastěji na křemenáč osikový, stejně jako na Ostravsku a Vysočině. Pokud milujete holubinky nazelenalé, vydejte se na jižní Moravu.

Tento rok je bohužel nedostatek žampionů, přitom je to jedna z nejoblíbenějších hub. Takže si na nich letos asi moc nepochutnáte. Budete si tak muset počkat na příští rok. Některé houby rostou i na stromech. Oblíbený je například sýrovec žlutooranžový nebo choroš šupinatý. Naopak si dávejte pozor na muchomůrky tygrované a muchomůrky zelené, které jsou smrtelně nebezpečné. Tak co, už jste na houby vyrazili?