Dosud platila dohoda, že pokud uprchlík požádá o azyl například v Maďarsku, pak odcestuje do jiné země, je zde lapen, tak je vrácen zpět do země, kde poprvé žádal o azyl.

Jenže Maďaři tuto dohodu nyní na čas pozastavili. Pokud policie uprchlíky zadrží v jiném státě, do Maďarska je nebude moci vrátit.

„Všichni si přejeme celoevropské řešení, ale musíme chránit i zájmy Maďarska a maďarských občanů. Loď je plná,“ uvedl pro Die Presse mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács.

Od začátku roku se do Maďarska přes hranice se Srbskem dostalo více než 54 tisíc žadatelů o azyl. Do konce roku jich prý bude až 130 tisíc.

Maďarsko jasně vzkázalo, že není nafukovací. Navíc hodlá hodně rychle postavit zeď na hranici se Srbskem. Plot (jak se betonové zdi mile přezdívá) by měl být vysoký 4 metry a dlouhý více než 170 km.

Jenže pokud uprchlíci nebudou moci jít přes Maďarsko, půjdou do vysněné země jinou cestou. Bude to další zátěž pro Česko? Podívejte se do galerie, najdete tam hodně zajímavou mapu, která ukazuje, kudy imigranti zaplavují Evropu.