Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Luskouni v Praze: Seznamte se s jediným šupinatým savcem, největším terčem pytláků

Luskoun, nejpašovanější zvíře světa, v číslech a faktech.
Zdroj: Profimedia/grafika Jan Gregar
+ Další 4 fotografie
infografika

Pražská zoo získala do péče dva luskouny krátkoocasé. Vzácný přírůstek oznámil ředitel zoo Miroslav Bobek na svém Facebooku ke dni 16. dubna 2022. Zoo Praha se tak stala teprve druhou zoologickou zahradou v Evropě, která toto velmi vzácné, ohrožené zvíře chová. Seznamte se s tímto neobyčejně zajímavým tvorem.

"Dočkali jsme se! Dva luskouni krátkoocasí – sameček Guo Bao a samička Run Hou Tang – jsou od čtvrtka (14. dubna 2022, pozn. red.) v Zoo Praha. Podařilo se nám tak získat opravdu výjimečná zvířata. Luskouni mají jako jediní savci tělo pokryté šupinami, takže na první pohled působí dojmem plazů, a je s nimi spojena i řada dalších pozoruhodností," radoval se Miroslav Bobek na svém facebookovém profilu.

"Současně jsou však v ohromných počtech loveni a již hodnou dobu zaujímají neblahou první pozici v seznamu nejvíce nelegálně obchodovaných savců. To je také podstatný důvod, proč jsme o ně tolik stáli – chceme vás seznámit s tvory, o jejichž ochranu usilujeme jak ve střední Africe, tak v jižní Asii," dodal s tím, že chov těchto tvorů je velmi náročný a ještě donedávna téměř nemožný.

Problematický chov luskounů

"Zdaleka největší problém pro dlouhodobě udržitelný chov luskounů však znamená zajištění vhodné potravy. Právě to jej po celá desetiletí znemožňovalo. Luskouni se totiž podobně jako mravenečníci, hrabáči nebo ježury živí mravenci a termity, ovšem na rozdíl od jiných hmyzožravých savců se pro ně dlouho nedařilo najít vyhovující náhradní krmivo. Jednou z prvních institucí, která tento problém úspěšně vyřešila, se stala Taipei Zoo, odkud k nám nyní přicestovali Guo Bao a Run Hou Tang," dodal ředitel Zoo Praha.

Luskoun, nejpašovanější zvíře světa, v číslech a faktech.


Lovná zvěř pytláků a pašeráků

Luskouni žijí v Africe a jižní Asii, jsou pronásledováni pytláky kvůli masu a šupinám, které podle čínské medicíny vyléčí skoro všechno. Z tohoto důvodu jsou velice žádaní a pro pašeráky představují zlatý důl. Například za jedno kilo masa luskouna podle informací Wikipedie zaplatíte na černém trhu v přepočtu až 3000 korun. Reportéři BBC, kteří se vydali po stopách nelegálního obchodu s luskouny, zaznamenali další mrazivá fakta - kšeftuje se i se šupinami, které prý léčí nemoci a pomáhají při potenci, sušené jazyky luskounů se zase prodávají jako talismany pro štěstí. Další zajímavosti o těchto výjimečných zvířatech najdete v galerii.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy