Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Lesbická panovnice Anna Stuartovna trpěla šílenou obezitou. Její rakev neslo 14 mužů

Anna Stuartovna byla královnou Anglie, Skotska a Irska.
Zdroj: profimedia
historie

Anglická královna Anna Stuartovna usedla na trůn tak trochu náhodou, nakonec se ale stala jednou z nejslavnějších panovnic historie. Její život však nebyl žádnou pohádkou. Proslavila se také svou nadměrnou obezitou, nemožností mít děti a lesbickými vztahy…

Královna Anna Stuartovna byla nejmladším potomkem Jakuba II. Stuarta a na anglický trůn usedla v roce 1702. Zůstala jedinými žijícím potomkem, protože všichni její starší sourozenci umřeli bezdětní.

Anna Stuartovna byla obézní

Když se stala královnou, bylo jí 37 let. V té době trpěla nadměrnou obezitou a ke korunovaci ji museli dokonce přivést na nosítkách. Tím, že se nepředpokládalo, že Anna jako nejmladší potomek usedne na trůn, neměla ani žádné speciální vzdělání. Ve škole byla spíše problémová a její inteligence byla průměrná. Nezajímaly ji ani žádné knihy a umění, přesto byla zásadová a vyznávala silné morální hodnoty, díky nimž se zapsala do historie britských dějin. Stala se totiž jednou z nejúspěšnějších britských panovnic.

Podle amerického historika Roberta Bucholze Anna Stuartovna učinila sice jen dva významné kroky, ty ale zásadně ovlivnily historické události. Prvním z nich bylo jmenování hraběte z Marlborougu do čela vojenských jednotek, aby ho o osm let později zase odvolala. Nejprve tak Anglii přinesla řadu vítězství, pak zase zemi zaručila mír.

Anna Stuartovna byla osmnáctkrát těhotná

Za její vlády v Anglii vzkvétal obchod i finanční sektor. Královna podporovala a respektovala konstituční monarchii a neprosazovala tak svou moc. Prošla si však i těžkými chvílemi. S manželem princem Jiřím Dánským se snažili dlouho o potomka a do jiného stavu přišla osmnáctkrát. Děti však vůbec nedonosila, nebo zemřeli ihned po porodu. Jediným zázrakem byl chlapec, kterého mohla vychovávat až do jeho jedenácti let, poté ale zemřel.

Hovoří se o tom, že Anna mohla trpět autoimunitním onemocněním, které jí znemožňovalo donosit zdravého potomka. Během manželství však udržovala i lesbický poměr se svou kamarádkou Sarah Churchill, která byla manželkou Johna Churchilla, jenž byl předkem britského premiéra Winstona Churchilla.

Milenky Anny Stuartovny

Taky občas podlehla kouzlu svých služebnic a komorných. Ty toužily po tom, aby královnu mohly obejmout, políbit, vyznat jí svou lásku nebo s ní dokonce mohly strávit společnou noc.

Královnina milenka a kamarádka Sarah prý svou lásku využívala jen k tomu, aby dosáhla vyššího postavení. Svým vztahem si byla tak jistá, že si ani nevšimla, že královna začala udržovat vztah se svou sestřenicí Abigail Masham, za kterou ji nakonec královna i vyměnila.

Anna Stuartovna nebyla v dobré kondici, měla dnu a nadváhu, což společně se špatnou životosprávou vedlo k její předčasné smrti, po které usedl na trůn Jiří I. z hannoverské dynastie. „Její rakev byla téměř čtvercového tvaru a mnohem větší než rakev jejího chotě, který byl známým tlouštíkem. Pohřební kočár s neobvykle velkými a silnými koly táhlo osm koní, do hrobky pak rakev neslo 14 mužů,“ uvedl jeden z účastníků pohřbu. Dnes je to už 307 let od smrti královny Anny, která odešla na druhý břeh ve svých 49 letech.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy