Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Lépe vyhořet než se stěhovat? 10 tipů, které vám usnadní život.

krabice na stěhování
Zdroj: SB STĚHOVÁNÍ BRNO
stěhování

Čeká vás brzy stěhování? Stěhování může být příšerně stresující, vyžaduje totiž hodně organizování a plánování. Proto jsme sestavili 10 nejlepších stěhovacích tipů, které vám pomohou stěhování nejen přežít, ale dokonce si ho užít.

1. SESTAVTE SEZNAM VĚCÍ I PLÁN PRO NOVÝ DOMOV

Bez seznamu stěhovaných věcí zůstane vaše představa o hladkém stěhování jen snem. Dejte na papír vše, rozdělte si věci dle priorit, ať máte jasno.

Stahovat můžete náš CHECKLIST, který vám vše usnadní.

Před stěhování si nakreslete půdorys nových prostor, poměřte svůj stávající nábytek a hlavně nezapomeňte na rozměry dveří! Rozvrhněte si rozmístění nábytků (postačí čtverečkovaný či milimetrový papír, případně využijte online nástroje) a raději počítejte i se záložní variantou (některé věci se vám zkrátka nemusejí vejít a nebo na až na místě zjistíte, že něco nesedí).

2. ROZHODNĚTĚ O VYUŽITÍ PROFESIONÁLNÍ STĚHOVACÍ FIRMY

Stěhování těžké sedačky, velké 100 kg lednice, nutnosti demontáží, to vše hraje prim při rozhodování, zda stěhovat svépomocí nebo s firmou. Navíc bez systému organizace vzniká se stěhování jeden velký chaos, při kterém nic nefunguje. A navíc vznikají škody.

Většina zákazníků stěhovací firmy tak tvoří lidé, kteří se již jednou svépomocí stěhovali. Stěhování je zkrátka tvrdá práce a vyžaduje předešlé zkušenosti.

Kvalitní stěhovací firma ušetří moře času, energie a hlavně nervů. Peníze musíte na stěhování vynaložit tak jako tak, tak volte chytře. Vygooglujte např. stěhování Brno a vyberte solidní firmu za přiměřené peníze. V případě stěhování více než jednoho pokoje se vám to zaručeně vyplatí. Stěhovací firma vám poradí, předem přiveze stěhovací krabice či boxy, pomůže s demontážemi i ochranou nábytků atd.

Pokud potřebujete přechodně uskladnění nábytku či osobních věcí, stěhovací firma vám pomůže zajistit skladovací prostory.

3. MĚSÍC PŘEDEM ZAČNĚTE SBÍRAT KRABICE

stěhovací krabice


Když se stěhujete sami, potřebujete dostatečný počet stěhovacích krabic. Základní pravidlo stěhování: co lze dát do krabice, dejte. Čím méně věcí bez obalu, tím lépe. Shánějte nejlépe krabice z pevné 5ti vrstvé lepenky.

Chcete ušetřit za nové stěhovací krabice? Zkuste se poptat v supermarketech po banánové krabici. Banánová krabice sice nevypadá nic moc, ale na stěhování je často nejlepší. Na rozměrnější věci se vyplatí pevné krabice schovávat. Taková krabice od vysavače nebo TV vám při stěhování udělá medvědí službu!

4. SEPIŠTE VĚCI, KTERÉ UŽ NECHCETE

Stěhování bytu či domu je skvělá příležitost udělat si jednou pro vždy pořádek ve věcech. Dopředu naplánujte, co už nepotřebujete (pokud jste věc nepotřebovali víc než rok, pravděpodobně ji nepotřebujete vůbec). K prodeji na inzerát můžete využít Facebook Marketplace, sbazar.cz, bazos.cz, hyperinzerce.cz aj. Případně můžete funkční věci či textílie darovat (Armáda spásy Brno apod.). S inzerátem neotálejte, ať máte před stěhováním jasno. Možná vám to zaplatí i náklady celého stěhování!

Co se starým nábytkem či spotřebičem, který nikdo nechce? Můžete ho zdarma uložit do sběrného střediska odpadů. Nebo si na větší vyklízení bytu zavolejte stěhovací firmu, která vás odpadu zbaví.

5. ROZVRHNĚTE SI BALENÍ VĚCÍ

Balení do krabic nenechávejte na poslední chvíli. Většina stresu během stěhování pramení právě z toho. Co nepotřebujete, zabalte několik týdnů předem. Postupně balte další a věci nezbytné potřeby si nechce 2-3 dny před stěhováním.

6. STĚHUJTE OBLEČENÍ SNADNO A RYCHLE

příprava stěhování domu


Věci ze skříně jednoduše přendáte do šatního boxu s ramínkem a je to! Nechcete-li kupovat šatní box na stěhování oblečení, použijte větší krabici, pevný stěhovací pytel (zakoupíte v hobby marketu). Případně lehký textil ponechte v zásuvkách komod, které pouze zajistíte stretch fólií nebo lepící páskou proti vysunutí.

7. NEPODCEŇUJTE OCHRANU VĚCÍ V KRABICÍCH

Porcelán, sklenice, talíře, dekorace apod. vyžadují proložení obalovým materiálem. Může to být bublinková fólie, balící papír nebo třeba vaše ručníky, utěrky či jiné látky. Každou stěhovací krabici uzavřete a zapečeťte lepící páskou. Během stěhování budou stohovány na sebe.

stěhování balení do krabic


8. NEZAPOMEŇTE NA OZNAČENÍ KRABIC

Fůru času ztratíte tím, že budete přemýšlet co ve které krabici je a kam ji umístit. Navíc v hromadě krabic nenajdete to, co zrovinka potřebujete. Každou krabici proto označte z boku i ze shora lepícím štítkem, případně si opatřete barevné lepící štítky k snadnému rozlišení. Pecka!

Šroubky a různé komponenty z demontovaného nábytku (např. postel, sedačka, šatní skříň) dejte ihned do jednotlivých sáčků a popište.

Zároveň vyčleňte nejdůležitější osobní věci, které budete potřebovat během stěhování a ihned po nastěhování. Hygienické potřeby, základní jídlo, občerstvení ošacení, nádobí, nářadí, nabíječka na mobil.. Hlavně nezapomeňte na svou oblíbenou kávu 😊


9. ZMĚNU BYDLIŠTĚ PROVEĎTE PŘEDEM

Změnu trvalého pobytu provedete snadno v místě svého nového bydliště na místně příslušném městském úřadě. V případě vesnice pak na obecním úřadě. Takže vůbec nemusíte chodit na svůj stávající úřad. Změnu doporučujeme provést několik týdnů předem (úřad má na změnu měsíční lhůtu).

S sebou postačí vzít občanský průkaz a originál dokladu o vlastnictví domu či bytu (kupní smlouva, list vlastnictví).

Myslete při tom na smysl změny trvalého bydliště - tedy aby vám neušla žádná důležitá korespondence.


10. PŘIPRAVTE LEDNICI NA STĚHOVÁNÍ

stěhování lednice


Optimálně 2 týdny před stěhováním si rozvrhněte nákupy jídla tak, aby pár dnů před stěhováním byly v lednici jen nejnutnější potraviny. Lednici je nutné před stěhováním vypnout a nechat otevřenou. Můžete ji aspoň umýt a připravit tak do nového bytu.

Vyprázdnit je nutné samozřejmě i mrazák. Obsah můžete přestěhovat v autochladničce či termotaškách. Doporučujeme snížit zásoby před stěhováním na minimum.

Podle rozměrů a hmotnosti pak lednici doporučujeme obalit ochrannými fóliemi. I běžná lednice vysoká 203 cm váží bezmála 100 kg. V případě americké pak váha dosahuje až 140 kg.

Po nastěhování do nového bytu nezapomeňte, že by lednice měla být zapojována po 24 hodinách.


Mějte na paměti, že i sebelepší plán se může během stěhování měnit a je třeba jednat operativně. Stěhování zkrátka není hodinářská práce a holt to nebude nikdy zábava.

Ale věřím, že tyto rychlé rady vám stěhování značně usnadní a zpříjemní. Držím vám palce!

Ing. Martin Skoupý, nadšenec do stěhování

Související články

Další články

Nejnovější kauzy