Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jaromír Jágr koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Leonardo DiCaprio dnes slaví 40! Připomeňte si jeho nejlepší role (za které nemá ani jednoho Oscara)!

Leonardo DiCaprio nás na plátně a obrazovkách baví už kolem třiceti let.
Zdroj: koláž archiv
+ Další 3 fotografie

Skoro se tomu ani nechce věřit, ale sladký idol dívčích srdcí Leonardo DiCaprio dnes slaví své čtyřicáté narozeniny. A už dávno to není jenom hezounek z plakátů!

Za třicet let působení v kinematografickém průmyslu pořádně umělecky vyrostl a vyprofiloval se do jednoho z nejlepších herců současnosti. O jeho talentu ale pravděpodobně ještě stále není úplně přesvědčena filmová akademie, která ho až do dnešních dnů za jeho velice pozoruhodné herecké portfolio nepodarovala ani jednou soškou Oscara.

Přitom má na svém kontě už celkem čtyři nominace, což je číslo, s nímž se nemůže pyšnit ani mnoho dalších hollywoodských es. Nemluvě o deseti nominacích na Zlatý glóbus, kde však už porota byla méně skoupá a v průběhu let DiCapria ohodnotila dvěma pozlacenými soškami.

Kvalita herce každopádně nestojí na počtu získaných ocenění a u Leonarda to platí dvojnásob! Třebaže akademici jeho kvality dosud nedokázali patřičně ohodnotit, filmoví diváci ho milují. Stejně jako my! A u příležitosti životního jubilea se proto podíváme na desítku jeho nejpovedenějších filmových zářezů.

1. Co žere Gilberta Grapea

Johnny Depp a Leonardo DiCaprio v jednom filmu – to nemůže skončit špatně. Oba dva herci byli nicméně teprve v začátcích svých kariér a jejich jména ještě nebyla natolik zavedená. Obzvláště teprve devatenáctiletý DiCaprio, kterému byla na triko svěřena nelehká role mentálně postiženého Arnieho Grapea. Zkouškou ohněm ovšem prošel a kromě divácké veřejnosti jeho projev nadchnul a dojal také akademii, která mu věnovala první ze čtyř neproměněných oscarových nominací. V jeho věku skutečně úctyhodné!

2. Rváčův deník

Další velká výzva pro mladého herce. Ve filmovém ztvárnění autobiografie muzikanta Jima Carrolla se mu tentokrát dostalo postavy nadějného hráče basketbalu, který své nadání utopí v drogách a skončí na ulici, kde si shání peníze pomocí prostituce. DiCapriův výkon narkomana byl opět bezchybný a potvrzoval indicie, že se rodí možná velká budoucí hvězda Hollywoodu.

3. Titanic

Ta pravá „Leománie“ odstartovala ale až o dvě léta později, v roce 1997 ve velkofilmu Titanic. Druhý nejvýdělečnější snímek všech dob z dílny Jamese Camerona (ten první je taky jeho a je to Avatar) představil světu nový sexsymbol, třebaže tehdy ještě jako nevinnou tvářičku s chlapeckými rysy. Po boku Kate Winslet stvořil jednu z nejromantič­tějších filmových dvojic v jednom z nejtragičtějších příběhů všech dob, u kterého řveme i po dvacáté, a to dokonce i nejsilnější z nás.

4. Chyť mě, když to dokážeš

V roce 2002 nabídl osmadvacetiletému herci účast ve filmu Chyť mě, když to dokážeš Steven Spielberg. A to na žádném malém postě. Leonardo měl na plátně propůjčit tvář geniálnímu podvodníčkovi, po němž usilovně pátrá Tom Hanks. Jeho postava byla napsána podle skutečného žijícího muže, Američana Franka Abagnaleho, který byl mistrem ve falšování a dnes – jak už to s největšími mizery často bývá – je uznávanou osobností a sám se odhalováním podvodů zabývá.

5. Letec

DiCaprio byl snad pro role velkých mužů minulosti zrozen. Také jeho další herecké působiště totiž těžilo ze života, a to ne jen tak ledajakého. Režisér Martin Scorsese si ho po předchozí spolupráci na snímku Gangy New Yorku vybral pro ztvárnění Howarda Hughese, renesančního člověka minulého století, jenž se kromě úspěchů na poli leteckého konstruktérství vyznamenal také ve filmovém průmyslu jako režisér a producent. V postavě megalomaniaka mohl herec opět naplno využít možností svého velkého tvůrčího potenciálu. Po jedenácti letech mu Letec vynesl druhou nominaci na Oscara.

6. Krvavý diamant

Na třetí nominaci už nemusel čekat tak dlouho a vysloužil si ji účinkováním v dobrodružném thrilleru Krvavý diamant o dva roky později. Počin režiséra Edwarda Zwicka nám ho ukázal jako pašeráka diamantů na šílené honbě po jednom obzvláště vzácném kousku. Nalezení totiž může jeho parťákovi s rodinou přinést konečně vykoupení ze života plného útisku a násilí v Sierra Leone.

7. Počátek

V roce 2010 převedl režisér Christopher Nolan na plátna kin vizuální bombu Počátek. Perfektně vystavěná hra se sny udělala díru do hlavy nejednomu divákovi a stala se bez debat jedním z nejpozoruhod­nějších kinematografických výplodů všech dob. DiCaprio se v příběhu objevil v hlavní roli zkušeného zlodějíčka, jehož teritoriem je lidská mysl a lupem její myšlenky. V ději Počátku však před ním vyvstane výzva jednu myšlenku naopak do hlavy vnést. Pro zdárné pochopení filmového plánu se herec dokonce podrobil pečlivému studiu Freudovy psychoanalýzy.

8. Nespoutaný Django

Nejenom vlastnictví Oscara je na seznamu přání každého správného herce. Zcela jistě se tam objevuje i kolonka „Zahrát si ve filmu Quentina Tarantina“. DiCaprio si ji mohl odškrtnout v roce 2012, a to díky účasti na westernovce Nespoutaný Django. Ten byl – jak je to už u režiséra zvykem – důkladnou poctou žánru a Leonarda nám představil jako záporáckého majitele otrokářských plantáží. Během natáčení vyšlo najevo, že kultovní tvůrce o jeho obsazení přemýšlel už dříve. DiCaprio byl údajně první volbou do role prohnaného lovce Židů Hanse Landa v Hanebných panchartech. Nakonec ji ale Tarantino svěřil německy mluvícímu Christophu Waltzovi.

9. Velký Gatsby

Nebylo to poprvé, co se australský filmař Baz Luhrmann spojil s Leonardem DiCapriem. Mladičkému dvaadvacetiletému herci dal příležitost už při natáčení moderní verze Romea a Julie. Adaptace klasické literární látky Velký Gatsby byla ale daleko vyššího kalibru. Život americké smetánky dvacátých let minulého století pojal Luhrmann s pompou jí vlastní a opatřil ji rovněž hvězdnými jmény nabitým soundtrackem. A aby nebylo představiteli hlavní role smutno, do postavy ústředního vypravěče byl dosazen jeho nejlepší kamarád Tobey Maguire.

10. Vlk z Wall Street

A nakonec nejčerstvější zážitek, po němž ještě stále nedokážou houfy příznivců rozdýchat, že ani tentokrát se DiCapriovi skutečně nepodařilo proměnit svou, v pořadí již čtvrtou nominaci. Burzovní makléř Jordan Belfort se svým životem plným sexu, drog a hlavně celých pohoří peněz mu snad byl napsán přímo na tělo. Akademici nicméně rozhodli, že za hlavní mužskou roli raději ocení Matthewa McConaugheye. Nominaci se nepodařilo proměnit ani režisérovi snímku Martinu Scorsesemu. Nic to nemění na skutečnosti, že jak výkon Leonarda, tak celý film patří k tomu nejvydařenějšímu z letošní nabídky kin.

V komentářích se můžete svěřit, jaký je váš oblíbený film s DiCapriem v titulcích. A protože je studnice koláží na téma Leo a Oscar nevyčerpatelná, na závěr se ještě pojďme prostřednictvím galerie trochu pobavit na jeho účet!

Související články

Další články