Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Komunistka Marta Semelová vypadla ze sněmovny: Připomeňme si, co zlého říkala o popravené Horákové

Za svoje výroky nakonec potrestána nebyla.
Zdroj: facebook, archiv
Marta Semelová z KSČM stanula před dvěma lety před soudem za své výroky o Miladě Horákové a o okupaci z roku 1968. Proces s Miladou Horákovou zpochybnila a invazi vojsk Varšavské smlouvy označila za "výpomoc". Film Milada bude mít premiéru 2. listopadu.

Žalobu na Martu Semelovou podal právník Michal Kincl (TOP 09). Její výroky v něm vyvolaly strach a úzkost. Policie tehdy konstatovala, že vystoupení Semelové v pořadu Hyde Park v České televizi nebylo trestným činem.

Semelová v roce 2015 zpochybnila, že přiznání Milady Horákové ve vykonstruovaném justičním procesu byla vynucená. Odmítla také, že obsazení Československa v roce 1968 bylo okupací. Podle jejích slov šlo o internacionál­ní pomoc.

To však není vše. „Rudá Marta“ označila Vasila Biľaka – dnes již zesnulého signatáře tzv. zvacího dopisu varšavským vojskům – za kladnou postavu dějin Československa. „Chtěla bych říci, že za politického vězně se mnohdy považují lidé, kteří byli ne politickými vězni, ale prostě to byli lidé, kteří měli za sebou kriminální činnost obyčejnou,“ tehdy uvedla.

Kvůli těmto výrokům si Marta Semelová a KSČM stouply před soud. Nakonec vyvázla bez trestu. Dodnes na svých názorech trvá a nezměnila je. Komunistická strana se hájila tím, že tyto názory jsou čistě soukromé a kauzu označila za účelovou.

Po volbách v říjnu 2017 Semelová ve sněmovně končí. Nedostala se tam, i když byla jedničkou na pražské kandidátce. Film Milada bude mít premiéru 2. listopadu.

Související články

Další články