Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Komentář: Zima v subtropech, hrozba teroristických útoků a hrdý Putin. Startuje nejdražší olympiáda s nejlevnějšími záchody v dějinách!

Sportovci se po kvalifikacích nemohli nabažit pózování s příslušníky
strážců pořádku.
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie

Celý svět se dnes chystá na slavnostní zahajovací ceremoniál 22. zimních olympijských her, které se uskuteční v ruském přímořském letovisku Soči.

Země, ke které patří soutěživost a řevnivost, stejně jako plastové nerozbitné skleničky k soudruhům z NDR, hostí olympijské hry poprvé od rozpadu Sovětského svazu a rozhodně netroškaří. Hrdý prezident a nadšený sportovec Vladimir Putin několikrát předeslal, že výdaje přesáhly 51 miliard dolarů, což je více než čtyřnásobek oproti plánovanému rozpočtu. A tak se velké Rusko ověnčené vavřínem může postavit na pomyslnou bednu vítězů, neboť v nestandardním pouštění žilou vlastní pokladně není na světě nikdo lepší! Co na tom, že velká část tamních obyvatel žije hluboko pod hranicí chudoby, tahle země zkrátka ráda ohromuje svět!

Pravdou je, že informační předvoj, který se předhání v odkrývání bizarností, které letošní olympijská Mekka ukrývá, rozhodně hraje prim, kterým již nyní triumfuje všechny ostatní olympiády v dějinách. Tolik zákulisních snímků, které by odkrývaly zázemí sportovců nebo mediálních štábů, se po světě před olympiádou ještě nikdy netoulalo!

Ať už jste zaznamenali fotografie hotelů bez recepce, dvojitých záchodů, pokojů bez tekoucí vody, topení umístěného tři metry nad zemí nebo třeba hromadné vraždy toulavých psů, tak před několika dny pořád ještě panovala naděje, že se něco (cokoliv) do dnešního zahájení změní!

Nabízí se proto i úvaha, zda nás Rusko jen nebalamutí natolik promyšlenou PR strategií, která do olympijského dění umně zapojuje i ty, jimž jsou velkolepá sportovní klání bez výjimky úplně ukradená.

Na světě totiž snad není jediný uživatel internetu, který by o dění v Soči nevěděl!

Olympijské hry, kterých se zúčastní na 6000 sportovců z rekordních 88 zemí světa včetně České republiky, právě dnes úderem 16. hodiny oficiálně odstartují!

Spolu s tím se však všichni účastníci musejí finálně popasovat také s faktem, že pokud někde platí heslo „Jiný kraj, jiný mrav“, pak je to právě Rusko. A ne zrovna standardní předpisy, které si pořadatelé následujících slavnostních sportovních dní stanovili, nabývají právě dnes na nezvratitelné platnosti.

Slušnost sice káže heslo „Čí chleba jíš, toho píseň zpívej“, jenže pokud olympijskému desateru vévodí homofobní zákon, nemohou se bývalí soudruzi divit, že to vzbudí vlny nevole. Přeci jen, ať počítáme, jak počítáme, vzhledem k masové účasti na olympiádě těch 8 % homosexuálů se těžko vejde na prsty jedné ruky. A ani vyjádření strýčka Putina, že „pronásledování se bát nemusejí“, není zrovna vhodným startovacím manévrem pro klidný průběh her.

Protiteroristická opatření jsou samozřejmě nutností. Ale zákon, který nutí novináře k tomu, že jejich mobilní telefony, fotoaparáty, diktafony a mikrofony musejí být neustále zapnuté, taky není z nejpraktičtěj­ších. To aby s sebou měl každý technik dennodenně po kapsách minimálně deset záložních baterií. Pravděpodobnost, že by atentátníci používali zrovna náš redakční „canon“, nevidíme jako nejpravděpodob­nější.

Další ze zákonů ocení především fanoušci, kteří se během svého pobytu chtějí zdokonalit v azbuce. Veškeré transparenty musejí mít totiž svůj náležitý ruský překlad. Chápeme! Co kdyby náhodou někdo napsal v latince pod českou vlajku „Putin smrdí“?!

Ale abychom našim sovětským přátelům jen nespílali, jedno se jim nechat musí. Na záchody budou mít fanoušci po celou dobu konání her vstup zdarma! A to se cení!

Takže nezbývá než popřát: Удачи победителей, проигравших честь!

Související články

Další články