Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Komentář: Všichni brojí proti muslimskému hřbitovu v pražské Libni! Proč "proaláha"?

Komentář: Všichni brojí proti muslimskému hřbitovu v pražské Libni! Proč "proaláha"?
Zdroj: archiv

Radní Prahy 8 v čele s radikální místostarostkou odmítli umístění muslimského pohřebiště v Praze-Libni.

Pozemek, který patří Praze 8, si chtěla od radnice pronajmout Muslimská obec a vytvořit na něm soukromý muslimský hřbitov, kde by tahle menšina mohla důstojně uctívat památku svých zesnulých.

Důvodem je především to, že pohřební rituály islámu jsou dost odlišné od těch našich Každý zemřelý muslim by měl být co nejdříve pohřben, a pokud to okolnosti dovolí, mělo by se to uskutečnit ještě téhož dne, kdy skoná. S nebožtíkem se zachází se vší pietou, je omýván a intimní partie jsou mu po celou dobu přikryté neprůhlednou látkou. Omyté tělo se navoní a poté se zabalí do pruhu bílého plátna. Takto připravené tělo se uloží na máry nebo do rakve. Islám rakev nepředepisuje, a je proto úplně běžné pohřbívání těla bez rakve. V České republice však pohřbívání bez rakve není povoleno, a proto se muslimové musí přizpůsobovat.

Samozřejmostí je pak položit tělo zesnulého na pravý bok tváří k Mekce.

Hroby muslimů by měly být strohé. Na hrob by se měla pouze navršit hlína a v místě, kde má zemřelý hlavu, by se měl položit kámen.

Spalování zemřelých je v islámu zakázáno.

Jelikož je těchto odlišností víc než dost, začalo se i u nás, v nekosmopolitním Česku, vycházet této kultuře vstříc. První muslimské pohřebiště bylo zřízeno v roce 1994 v Třebíči na místě, které bylo původně vyhrazené pro komunistické papaláše.

V Praze to ale evidentně tak snadné nebude. Podle radních odporuje záměr územnímu plánu, my se však domníváme, že hlavním důvodem zamítnutí je obava z muslimů a protimuslimských tendencí. Místostarostka Vladimíra Ludková například své zamítavé stanovisko popsala tak, že nechce, aby Praha 8 byla tím samým, čím je ve Francii město Marseille, kde se do některých čtvrtí bojí vstoupit i hlídky policie.

Vážně si myslíte, že by se kvůli muslimskému hřbitovu začali v Praze výrazně množit vyznavači islámu? My máme ten dojem, že hřbitovy za populační boom obvykle nemohou... Prezident Miloš Zeman i strážce českých tradic Tomio Okamura si však zajisté myslí pravý opak.

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy