Osvobozovací operace v Mosulu je podle agentur nejvýznamnější bitvou v Iráku od roku 2003, kdy byla zahájena invaze, při které byl svržen bývalý prezident Saddám Husajn. „Vyhlásil jsem začátek heroické osvobozovací akce. S Islámským státem bojujeme více než dva roky. Bitva začala na předměstích Bagdádu a v současnosti pokračuje na předměstích Mosulu. S boží pomocí brzy skončí,“ uvedl před několika hodinami irácký premiér Hajdar Abádí při svém televizním vystoupení.

Podle místních médií se na klíčovém útoku podílí irácká armáda, americké jednotky i Kurdové. Ofenzívy se účastní přes 25 tisíc vojáků. Americký ministr obrany Ash Carter nazval celou operaci rozhodujícím momentem kampaně, která zasadí poslední úder v porážce organizace Islámský stát. Také dodal, že věří, že Mosul bude osvobozen. Přestože boj s vrahy Islámského státu může trvat i několik měsíců.

Islamisté jsou totiž podle všeho dobře připraveni. Za dva roky se dokázali opevnit a nastražili spoustu pastí. Pod Mosulem mají navíc tajné chodby, ve kterých mohou projíždět na motorkách. Některá místa jsou zaminovaná a kolem města jsou příkopy naplněné naftou, které mohou ihned zapálit.

„Hodně štěstí hrdinným iráckým jednotkám, kurdským pešmergům a ninivským dobrovolníkům. Jsme pyšní, že můžeme stát po vašem boku v této historické operaci,“ komentoval zahájení ofenzivy zástupce USA v koalici proti IS Brett McGurk na svém Twitteru.

V souvislosti s ofenzivou v Mosulu je ohroženo 1,5 milionu lidí. Podle humanitárních organizací zřejmě boj o Mosul vyvolá novou uprchlickou vlnu. O útěk se pokusí až 700 tisíc lidí. Po dvou týdnech uprchne jen 200 tisíc lidí. Po syrském městě Rakká je Mosul druhým nejdůležitějším městem, které Islámský stát ovládá. I Rakká ale čelí ofenzivě.