To, že vaše vagina produkuje určité množství nějaké tekutiny, jste si asi všimli, čím je však tato produkce způsobena a ovlivněna, to už vám možná nemusí být tolik jasné. Ve skutečnosti je pochva super samočistícím orgánem. Kéž by se tohle dalo říct i o játrech. Přestože vás váš výtok možná obtěžuje, všechno je vlastně v nejlepším pořádku.

Za normálních podmínek produkuje pochva bělavou tekutinu bez zápachu. Standardní PH neboli kyselost se pohybuje v rozsahu 3,5–4,5. Množství výtoku závisí na věku, fázi menstruačního cyklu, ale například i na psychickém stavu. Myslete na to, až se příště budete stresovat. Normální výtok vaginu nedráždí, pouze ji zvlhčuje. A z dobrého důvodu. Sekret má totiž hned několik důležitých funkcí. Zvlhčuje sliznici a brání tak jejímu poškození, udržuje pochvu čistou, chrání ji proti infekci a zvyšuje sexuální apetit u mužů.

Když už jsme u mužského apetitu, věděli jste například, že orální sex vůbec nikdy nevyzkoušelo až 15 % populace? Přitom se určitě není čeho bát. Ba naopak, je vědecky dokázáno, že poševní sekret je dokonce zdraví prospěšný. Byl označen jako „poševní med“, protože má stejně blahodárné účinky jako med včelí. Nejen sperma nás tedy zachrání před chřipkou. Nejlepší účinky má sekret sexuálně aktivních žen. Údajně dokonce čím více orgasmů, tím více blahodárných složek. Chřipkové období je tu, takže s čistým svědomím můžete hupsnout pod peřinu a začít pracovat na své imunitě.

Jestli partnerovi budete chutnat sladce jako med, můžete také ovlivnit. Vaginální prostředí je typické svou kyselostí. Proto pokud budete chtít chutnat o něco sladčeji, můžete si dopomoci konzumací ovoce. Především banány, jahody a ananas nebo ze zeleniny třeba mrkev. Naopak neblahý vliv na příchuť vaší mušličky má například červené maso, zelí, česnek a další zelenina. Takže pokud chcete doplnit vitaminy a zároveň chutnat skvěle, dejte si místo zeleninového salátu ovocný. Váš imunitní systém, vagina i partner vám určitě poděkují.