Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Kdy zmizí koronavirus a co se studenty na polích: Roman Šmucler z krizového štábu má jasno

Roman Šmucler
Zdroj: profimedia
+ Dalších 6 fotografií
ROZHOVOR
Roman Šmucler (50) se před pár týdny na návrh politiků dostal do Ústředního krizového štábu, který pod vedením Jana Hamáčka řeší nejzásadnější věci kolem koronaviru. A řeší samozřejmě i to, kdy se může očekávat konec pandemie. Co o tom řekl eXtra.cz?

Kdy se vir ztratí?

Roman Šmucler je zastáncem toho, abychom pravidla uvolnili a život se vrátil do starých kolejí. Jak dlouho si ale podle něj budeme zvykat na život s koronavirem?

Pane doktore, spousta čtenářů se nás ptá, kdy konečně zmizí koronavirus Máte na to odpověď?

„To právě neví nikdo na světě. Nejvíc sleduji pana profesora Marca Lipsitche z Harvardu, který měl zatím nejpřesnější předpovědi. Ten má několik různých grafů v závislosti na různých věcech. Je to hrozně zajímavé. A ten si myslí, že koronavirus zmizí v roce 2022. To je předpoklad pro situaci, kdybychom brzdili proměřování, neuvolnili zcela všechna opatření.“

Můžeme brzy očekávat pokles?

„Předpokládá se, že v létě, vlivem tepla, virus poklesne o čtyřicet procent. Počítá se ale s tím, že na podzim se to částečně vrátí. S koronavirem se budeme muset naučit žít. Když ale budeme dodržovat hygienu, nelíbat se na ulici, držet se trochu od sebe a mýt si ruce, tak asi můžeme chodit do restaurací, žít víceméně normálně. Asi jako Rakousko Do něj nejspíš nemůžeme z důvodu, abychom se s ‚COVIDem‘ nenaučili žít příliš dobře.“

Čtěte také: Psychiatr Cyril Höschl: Promořování by trvalo dlouhé roky

Léto v Bulharsku? Nesmysl

Jak to myslíte?

„Rakousko má lepší čísla. Německo je zase chválené celým světem, jak to zvládá. Má sice víc mrtvých, ale už jsou zase v epidemii promořením dál. Jsou to naše vzory. Zrovna dnes se na Ústředním krizovém štábu budu snažit prosadit, aby se hranice otevřela. Už se tam těším na prázdniny, v létě nebo dřív. Vůbec nechápu, proč bychom měli jezdit do nějakého Bulharska. Nejlíp to zvládlo Rakousko a podobné země.“

Čtěte také: Lékař Jan Hnízdil: Národ upadá do deprese, pokladním hrozí záněty

Studenti na pole? Nikdy

Nedávno začaly padat zajímavé návrhy. Půjdou studenti nebo nezaměstnaní na pole, nebo ne?

„Ministerstvo oznámilo, že v zemědělství chybí hodně pracovníků, tak někdo navrhl, že by se toho mohly ujmout tyhle skupiny. Zemědělci to ale okamžitě smetli ze stolu. S nezaměstnanými mají špatnou zkušenost a studenti je na týden nevytrhnou. Potřebují spolehlivé pracovníky na půl roku.“

Neprospělo by to ale i samotným studentům?

„Ne. Když už se to nadhodilo, komunistická strana to pro své voliče rozjela jako téma, protože ti si myslí, že když se nasadí studenti, tak to bude super. Problém ale je, že studenty tam nikdo nechce. Všichni si pamatují chmelové brigády. Tehdy byli strašně neefektivní a stálo to víc peněz, než to přineslo. Zemědělce to i po třiceti letech stále děsí, představa, že by jim tam někdo nasadil bandu lidí, kteří chtějí hlavně souložit a pít alkohol, je pro ně hrozná.“

Jak to tedy řešit?

„Chtějí gastarbeitery z ciziny, což není problém, kdyby se testovali a zůstávali na té farmě, takže by se vůbec nemohli nakazit. Chce to ale, aby stát přemýšlel hlavou.“

Čtěte také: Šéf zubařů: Vláda je paralyzovaná

Karlovarský kraj je časovaná bomba

Co vás v Ústředním krizovém štábu zatím nejvíc překvapilo?

„Krizový štáb toho nic moc neřeší. Nesupluje vládu, je to vlastně koordinační centrum státních úředníků, které řídí ministr vnitra. Jednou týdně dáváme podněty. Musím říct, že ty, které tam dávám já, se řeší. Z toho mám dobrý pocit. Je tam teď víc lidí ze zdravotnictví, což je dobře.“

Co se vám například podařilo prosadit?

„Od začátku jsem měl problém s distribucí ochranných prostředků. Lékaři v první linii jich nyní konečně mají dost. Řešili jsme otce u porodu, opakovaně jsem také tlačil, abychom měli časový plán, jak se z té krize dostaneme. Témata, která řeším, jsou pendleři, přeshraniční styk, právě brigádníky, aby mohli dělat například i na stavbách. Výstavba v České republice totiž stojí, protože naši lidi na dálnicích a podobně nebudou dělat. Řeším i Karlovarský kraj, kde to vypadá na výbuch atomové bomby. Úplně se tam zastavil život, jsou zavřené doly, lázně, pendleři mají problémy, všechno stojí. Snažíme se něco vymyslet, situace kraje je naprosto strašlivá. Vypadá to tam na obrovský průšvih. Řešíme i obnovu nákupních center a mnoho dalších věcí, snažíme se být o krok dopředu.“

Související články

Další články

Nejnovější kauzy