Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Je tohle sen všech dětí? Tihle rodiče vychovávají své děti bez jakýchkoliv pravidel, nechodí ani do školy!

Zdroj: Profimedia.cz

Jmenuje se to "unschooling", tedy něco jako nevzdělaný, a věřte, nebo ne, v americkém New Hampshire, kde rodina žije, je to naprosto legální. Patří to totiž do pravidel domácí výuky a je úplně jedno, že vlastně žádná není.

Rodina Dayny a Joe Martinových takhle "nevzdělává" své čtyři děti a stát to toleruje. V rodině neplatí žádná pravidla, děti nechodí do školy, pokud samy nechtějí, mohou jít spát klidně ve čtyři hodiny ráno, a když se jim nechce večeřet, ale mají místo toho chuť na zmrzlinu, nechť.

Nikdo Martinovy nekontroluje, žádná sociálka u nich nezasahuje. Děti rostou jak dříví v lese a přesto nestrádají. Matka Dayna tvrdí, že je to právě díky absenci pravidel. Namísto toho, aby se vytvořila rodinná anarchie, jsou její děti daleko spokojenější a nedělají žádné problémy.

Nikdy nečetly knihy, nestudovaly učebnice a učitelem je jim televize, na kterou se mohou dívat kdykoliv a jak dlouho chtějí. Pro Evropana naprosto nepochopitelné jednání rodičů, pro Američany celkem běžná věc. "Unschooling" je legální ve všech 50 státech USA a šíří se po rodinách jako mor. Podle nich je totiž daleko lepší škola života než vzdělávání podle osnov.

Čtrnáctiletá Devin třeba už sama podniká, otevřela si obchod s domácími mazlíčky, ostatní děti si prozatím dělají, co chtějí. Jedno z nich je navyklé chodit spát ve dvě ráno a vstávat ve dvě odpoledne. Podle rodičů to není promrhaný čas, ale seberealizace. A oba apelují na to, aby takto začali vychovávat své děti všichni. Dokonce už začali objíždět státy se svou kampaní o volné výchově.

Do Evropy měli taky namířeno, ale s úspěchem se zde nesetkali. Není divu, co myslíte?

Související články

Další články