Případ ubodaného šestnáctiletého Petra Vejvody, který dnes ráno zemřel poté, co se ve žďárské střední škole zastal kamarádky, kterou napadla psychicky nemocná Barbora Orlová (26) z Havířova, připomíná veřejnosti několik let starý případ střihače televize Nova.

Michal Velíšek (†32) byl zavražděn na pražském Karlově náměstí poté, co se zastal ženy, již ohrožoval zbraní recidivista David Lubina. I proto kamarádi Petra volají po tom, aby mladík dostal in memoriam právě cenu pojmenovanou po Velíškovi, která se uděluje za statečnost.

Otec Petra Vejvody Kamil (42), místní politik a asistent poslance, přišel dnes ráno kolem osmé hodiny o jediného syna. Petr byl jedináček, podle přátel slušný a dobře studující kluk se spoustou zálib a nápadů, které chtěl realizovat. Mimo jiné rád taky pomáhal druhým, což se mu nakonec stalo osudným.

Pro ambulantně léčenou agresivní schizofreničku, která už jednou napadla vychovatelku v havířovské základní škole a jako rukojmí držela sedmiletou dívku, má jeden jasný vzkaz: Smrt za smrt. Což se dá u zlomeného rodiče, který přišel cizí rukou o jediné dítě, pochopit.

Co se ale pochopit nedá, a veřejnost naprosto správně v tomto případě klade nepříjemné dotazy, je skutečnost, že agresorka byla propuštěna soudem z ústavní léčby a mohla se volně pohybovat i přesto, že byla nebezpečná.

Na to zatím nikdo z odborníků odpověď nemá.