Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Jak vypadá recept na tisíce let staré pivo? V Luxoru našli hrobku faraonova sládka, byla postavena před více než 3000 lety

Khonso Em Heb vařil pivo pro bohy mrtvých, jeho hrobka je pokladnicí
rituálů.

Významný objev se povedl japonským archeologům, v egyptském Luxoru objevili vzácnou památku, hrobku faraonova sládka Khonso Em Heba, který měl u dvora významné postavení.

Jeho titul „ten, kdo vaří pivo pro bohy mrtvých“, dává podle vědců tušit, že během života zažíval nebývalých poct, a odpovídá tomu i jeho bohatě zdobená a zásobená hrobka stará 3200 let. Na stěnách jsou vyobrazeny nejen každodenní rituály, a to velmi detailně, ale hrobka bude zkoumána hlavně kvůli tehdejším postupům při vaření piva a kvůli rodinným vztahům, zdá se, že sládek byl spřízněn s královskou rodinou.

Sládek Khonso Em Heb nebyl jen sládek, ale byl i vedoucím královských skladů, v jeho hrobce by se tak mohly najít i záznamy o tehdejším stavu úrody a postupy na výrobu tehdejších jídel, která se mohla dodávat přímo na stůl faraona. Včetně nejoblíbenějšího moku v dějinách lidstva.

Mohlo by vás zajímat

Další články