Pod pojmem éčka se ukrývají potravinářská aditiva, což jsou přidané látky, které umí prodloužit trvanlivost potravin, upravit i zvýraznit chuť. Takhle by se to mohlo brát jako skvělý objev a velký pomocník, ovšem pokud chcete žít zdravě a dávat tělu jen prospěšné látky, nemají tu éčka rozhodně své místo.

Pokud jste se stala posedlou bio ženou, která cvičí jógu a pije výhradně jen kvalitní zelený čaj, možná i vy budete zklamaná, éčka naleznete i v biopotravinách, což by pro vás mohlo být opravdovým překvapením.

Vymanit éčka ze své stravy má svá největší pozitiva v tom, že se zbavíte alergických reakcí, astmatických záchvatů, průjmů, nevolností a dalších obtíží. Ano, skutečně všechny tyto stavy způsobují zdraví škodlivá éčka. Navíc jsou éčka spojená i s rakovinou, neplodností nebo špatným vývojem plodu.

Nemusíte ovšem začít hned panikařit, žít se dá i zdravě a není to zas až takový problém. Existují totiž i éčka, která našemu tělu nijak neubližují a jsou docela nevinná. Teď se držte, některá éčka můžou být dokonce tělu prospěšná. Nevěříte? Jde především o vitaminy (céčko, beta-karoten, B2, výtažky z řas…). Pokud do těla tedy dostáváte například E140, tedy chlorofyly a chlorofyliny, které jsou součástí ovoce a zeleniny, svému tělu dokonce pomáháte.

Éčka tedy nemusí být takovým strašákem, jakým byla dodnes. Důkazem toho je i fakt, že jsou obsažena i v biopotravinách, kde je povoleno používat 36 vybraných přírodních látek, jako je např. kyselina askorbová, kyselina jablečná, vinan draselný a další.

Buďte tedy v klidu, jezte s rozumem a rozvahou a zkuste přemýšlet o tom, které látky vašemu tělu škodí skutečně a kdy jde jen o obchodní tahy.