Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Jak může Katka přežívat 25 let na tvrdých drogách, bez pořádného jídla a střechy nad hlavou? Rezervy má téměř každé lidské tělo, ale ona je výjimečná, vysvětluje lékař!

Jak může Katka přežívat 25 let na tvrdých drogách, bez pořádného jídla a střechy nad hlavou? Rezervy má téměř každé lidské tělo, ale ona je výjimečná, vysvětluje lékař!
Zdroj: Facebook
+ Dalších 6 fotografií
Katka z filmu Heleny Třeštíkové poprvé vyzkoušela drogy v patnácti letech a od té doby nepřestala. Dokumentaristka s dívkou začala spolupráci, když jí bylo 19 let a pokoušela se ze své závislosti dostat v odvykacím centru. Nepodařilo se. Katku ze spárů drog nedostal ani její tehdejší přítel. Naopak do toho spadl s ní. Katka rozjela nekonečný kolotoč shánění peněz a kupování drog. Takto žije už 25 let a nezastavilo ji ani těhotenství. Jak je možné, že to její tělo zvládlo?

Katka utrácí všechny peníze za drogy. Roky přespává ve squatech, pořádně nejí a prodává se za heroin. Do toho všeho zvládla před deseti lety porodit dceru Terezku. Je velmi hubená a ve čtyřiceti letech má obličej babičky. Přesto její tělo všechen tento nápor zvládlo a ona funguje dál. Jak je možné, že se i po letech takového života stále udrží na nohou? Na to jsme se zeptali primáře Kliniky adiktologie Petra Popova.

"Na to se těžko odpovídá," říká s tím, že v takových případech se těžce hledá jednoduché racionální vysvětlení. "Každý máme nějakou genetickou výbavu pro přežití v extrémních podmínkách. V jejím případě je velmi silná."

Takovéto případy jsou za hranicemi běžného lidského chápání a lékaři nemají k dispozici žádný výzkum, který by vysvětlil, jak je možné, že zrovna Katčino tělo takový dlouholetý zápřah přežilo.

Doktor Popov vysvětluje, že tělo v takových případech přejde do určitého "nouzového režimu" a snaží se prostě přežít. "Tělo zmobilizuje rezervy, které máme všichni, ne všichni je ale dokáží dokonale využít," říká.

Nepřímo tak lze srovnat nastavení Katčina těla například s osudy lidí, kteří přežili věznění a týrání v koncentračních táborech. Vězni byli také vystaveni trvalému enormnímu stresu - hladovkám, žíznění, každodenní několikahodinové tvrdé práci, nemocem a nedostatku spánku a přesto přežili. Paradoxně se u nich často zlepšil stav jejich chronických onemocnění – hypertenze, cukrovka, aj.

Samozřejmě všechno je individuální a každý máme jiné rezervy. Katčino tělo si na takové životní podmínky zvyklo a dokonce může ještě několik let fungovat dál.

Související články

Další články