Tomáš Zdechovský jel na Sicílii, aby zde osobně mluvil s uprchlíky. Zajímalo ho, proč odchází do Evropy, co zde chtějí dělat, jaké umí jazyky.

Poslanec je překvapen tím, co mu tito lidé řekli. Vše nasvědčuje tomu, že se nejedná o zoufalé lidi, kteří utíkají před válkou, ale že jde o ekonomické imigranty. Jejich cílem je Velká Británie.

Přinášíme celý text, který Zdechovský uveřejnil na svém Facebooku:

O tomto statusu jsem hodně přemýšlel, co Vám mám vlastně napsat. Dnes jsme byli na kontrole přijímacího uprchlického zařízení ve městě Pozzallo na Sicílii. Přijímali tam zrovna loď uprchlíků z Nigérie, kterou v noci zadrželi pracovníci evropské agentury Frontex ve spolupráci s italskou policií. Celé zařízení, které je oploceno a hlídají ho ve dne v noci policisté. Je to veliká hala, kde je teplo až dusno. Venku je 37 stupňů a v hale o něco méně. Je zde velké množství postelí – každý uprchlík po registraci dostane číslo a přidělí mu osobní věci a postel. V zařízení není žádná žena ani dítě.

Za halou můžeme najít desítky lodí, na kterých přijeli „imigranti“ z Afriky, nejčastěji z Libye. Máme možnost zcela otevřeně hovořit jak lékaři, tak s policisty i samotnými „uprchlíky“. Většina z nich mluví výborně anglicky. Ochotně sedí a dávají rozhovory. Občas si řeknou o půjčení telefonu nebo o cigaretu. Jsou rádi za zájem médií, které nás doprovází.

Co mě překvapilo – tyto vyjádření nechávám bez komentáře, protože řada věcí má už na první pohled velké trhliny. Ale nejsem soudce. Nicméně po třech hodinách mám dojem, že tito lidé opravdu nepřišli do Evropy z důvodu ohrožení života. Posuďte:

  • všichni shodně tvrdí, že chtějí z Itálie odejít – nejčastěji do Velké Británie nebo Německa.
  • žádné převaděče neznají – naložili je na loď, odvezli na moře a nechali na pospas. Jak se dostali přes moře, když neumí řídit loď – všichni sklopí oči a nic neříkají…
  • většina z přítomných tvrdí, že jejich žena s dítětem jsou v Německu. Na otázku ve kterém městě si nedokáží vzpomenout, tak jako na jméno svého dítěte nebo ženy…
  • většina „uprchlíků“ zná výborně své práva.

Poučují nás o tom, co Italové dělají špatně a ptají se nás, kdy dostanou peníze. Stěžují si na pomoc. Mohl jsem ochutnat jejich jídlo, které je kvalitní. Celá delegace zažívá první rozpaky.

  • do Libye se dostali z Nigérie většinou automobilem. Prý za to nezaplatili ani euro.
  • v Libyi prý museli pracovat pul roku jako otroci a za to se dostali na loď. Na otázku, co konkrétně dělali, nedokáží moc odpovědět. Často tvrdí, že něco stavěli.
  • v zařízení najdete řadu nápisů – mnoho z nich je napsaných vlastní krví. Mnoho nápisů jsou protesty proti tomu či onomu.
  • na otázku, co by chtěli dělat v Evropě, nikdo z nich moc neví odpověď. Hlavně tu chtějí zůstat.
  • všichni shodně tvrdí, že jsou křesťané

Kuriozity

  • znají výborně, kde je Česko a naše fotbalisty Čecha a Rosického

Sledujte eXtra.cz také na Twitteru!

„U této skupiny jsem si jist, že se jedná o "ekonomické imigranty“, které čeká s velkou pravděpodobností návrat do jejich vlasti. A nyní je potřeba jasně jim i jejich kolegům vzkázat, že Evropská unie bude přijímat pouze skutečné uprchlíky," uvedl Tomáš Zdechovský.