Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Igor Hnízdo nebo atentátník, který postřelil Larryho Flynta. Jan Tříska (†80) fascinoval diváky v Česku i v USA

+ Dalších 5 fotografií
Herec Jan Tříska, který v sobotu za nevyjasněných okolností spadl z Karlova mostu do Vltavy, v noci na dnešek podlehl svým zraněním. Bylo mu osmdesát let. Legendární český herec tak zemřel dva dny před natáčením nového snímku Na střeše. Pojďme si společně připomenout jeho nejslavnější role.

Jan Tříska před každým životním rozhodnutím chodil na Karlův most a dotýkal se soch... Co se v sobotu přihodilo? Dostal se do konfliktu s ochrankou? Nebo chtěl spáchat sebevraždu? Nebo to byla jen tragická náhoda?

V noci na pondělí brilantní herec svým zraněním bohužel podlehl. Pojďme společně zavzpomínat na nejlepší role Jana Třísky.

1. Igor Hnízdo - Obecná škola

Přísný, ale spravedlivý profesor Igor Hnízdo se nám všem určitě zaryl do paměti. Sice trochu více laškoval se ženami, ale dokázal umravnit a vychovat sebranku naprostých raubířů. Tato role vynesla Třískovi nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

2. Starý Gorcík - Želary

Další role která pomohla k nominaci na Oscara. Tentokrát to byla role starého Gorcíka, starého horala, který pomůže v nesnázích hlavním protagonistům.

3. Doktor Houdek - Na samotě u lesa

Přítel Zdeňka Svěráka, který ošetřoval děti po kousancích od záhadných "blech". Se Svěrákem zde pak nějakou chvíli posečkal a obdivoval krásy chalupy.

4. Atentátník - Lid versus Larry Flynt

Pozoruhodnou roli Tříska vytvořil v americkém filmu z roku 1996 Lid versus Larry Flynt. Tříska zde hraje atentátníka, který postřelí pornomagnáta Flynta.

5. Král Lear

Nezapomenutelný herecký výkon Jana Třísky byl právě divadelní Král Lear. Za tuto roli byl Tříska v roce 2002 oceněn Cenou Alfréda Radoka.

Náš svět opustil skvělý herec, který se dlouhodobě zapisoval do našich srdcí svými rolemi. Ať už to byly ty menší, nebo ty významné, Tříska vždy podal výkon takový, že se na něj nedá zapomenout. Jeho poslední rolí byl dědeček malého Edy Součka ve Svěrákově filmu Po strništi bos.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy