Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Holky, na nic nečekejte a roďte! Bezpečné těhotenství je prý omezené do 32 let!

Rizika spojená s těhotenstvím jsou po 35. roce značná!
Zdroj: archiv

Není se čemu divit. Z žen se staly supermanky, které musí zvládnout úplně stejné penzum povinností a práce jako muži s ještě jedním „bonusem“.

Musí vystudovat, najít si práci, vybudovat kariéru, stíhat své přátele a rozvíjet koníčky… Do toho se ale chtějí vdát, otěhotnět, porodit, vychovat děti a tak dále.

Otázka proto často bývá, kdy to jako proboha máme všechno stihnout?!

Doba, kdy ženy poprvé otěhotní, se kvůli tomu neustále vzdaluje biologické normě, která by měla být zhruba kolem 25 let. A to se samozřejmě nelíbí gynekologům!

Podle statistik je krátce po 20. roku života pravděpodobnost, že žena otěhotní, přibližně 25 procent, ve 31 letech je to 20 procent, v 35 letech 16 procent, ve 38 letech 11 procent, ve 40 již jen 7 až 8 procent a ve 45 již jen 2 až 3 procenta. Do toho je nutné započítat také snižování potence u mužů a procentuálně se dostáváme ještě níž.

Za optimální věk pro početí prvního dítěte se u ženy uvádí rozpětí od 20 do 29 let. V tomto čase je podle lékařů žena nejplodnější a existuje také relativně nízké riziko, že počne potomka s vrozenou genetickou vadou.

Jenže již nyní je průměrný věk prvorodiček v Česku 29,8 roku, takže velké množství žen překlenuje i hranici pětatřicítky.

Zdravotní rizika spojená s pozdním početím dítěte však vzrůstají s každým rokem. Hrozí především onemocnění cukrovkou, porodní a poporodní problémy a také hrozí vyšší riziko potratu.

Takže, milé dámy, pokud máte s kým a kde, radíme vám začít do toho bušit!

Související články

Další články