Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Herec Jan Tříska by oslavil 83. narozeniny: Výběr nejlepších citátů moudrého pána

Herec Jan Tříska by oslavil 83. narozeniny: Výběr nejlepších citátů moudrého pána
Zdroj: Facebook/Zlatá šedesátá
Předchozí Další
+ Dalších 10 fotografií
citáty
Dnes by legendární český herec, který prorazil i v Hollywoodu, oslavil už 83. narozeniny. Bohužel, před dvěma lety Jan Tříska (†80) tragicky zemřel poté, co spadl z Karlova mostu do Vltavy. Byl nejen skvělým hercem, ale i moudrým člověkem. Za svůj život pronesl mnoho krásných citátů. Kdybychom se jimi všichni řídili, svět by byl krásným místem k žití.

Jan Tříska byl český herec, na kterého nikdo jen tak nezapomene. Jeho nejslavnější a nejvýznamnější rolí je rozhodně přísný, ale spravedlivý učitel Igor Hnízdo ve filmu Obecná škola nominovaném na Oscara. Tříska sklízel úspěchy nejen v Česku, ale dostalo se mu poklony i za oceánem.

V roce 1977 emigroval a žil v zahraničí. Nejprve v Kanadě a později ve Spojených státech. Uplatnil se na filmových plátnech i v Hollywoodu, ale jeho největší fanouškovská základna tak jako tak sídlila v jeho původním domově. Po sametové revoluci se na čas vrátil zpět do Československa, aby pokračoval ve své herecké dráze. Objevil se například ve snímku Želary, který byl rovněž nominován na Oscara. V Česku ale nezůstal nadobro a ke stáří se opět odstěhoval do Los Angeles i s manželkou Karlou Chadimovou.

Rok 2017 se mu stal osudným. Přicestoval do Česka kvůli natáčení filmu Jiřího Mádla Na střeše. Tříska měl ve zvyku před každým natáčením posedět v tichém rozjímání na Karlově mostě. To se mu však tentokrát stalo osudným, protože z něj spadl do ledové Vltavy a na následky pádu zemřel v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích.

Jan Tříska by dnes oslavil už 83. narozeniny. Na jeho počest jsme pro vás vybrali 14 jeho nejlepších citátů, které naleznete ve fotogalerii.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy