Kdy bude krvelačným a nelidským cirkusům konec? Kvůli ignorantským ošetřovatelům v jednom nejmenovaném cirkusu museli na místě zasahovat hasiči. Pokoušeli se zachránit dva lachtany, kteří se v zuboženém stavu váleli v nádrži bez vody. Jednoho z nich se podařilo zachránit, druhý bohužel zemřel. Informaci přinesly novinky.cz.

Zvířata přepravoval cirkus z Frenštátu do Karviné v absolutně nevyhovujících podmínkách. O trpících lachtanech se hasiči dozvěděli na základě telefonátu z tísňové linky. Po příjezdu hasičů byl už jeden lachtan mrtvý, druhého se podařilo zachránit vodou z cisterny. Venkovní teplota v té době dosahovala okolo 30 stupňů. Naštěstí pět tisíc litrů vody lachtanovi pomohlo.

Majitelé cirkusu teď musí čelit trestnímu oznámení z důvodu přečinu zanedbání péče o zvíře. Nicméně trest pro viníka je více než směšný, maximálně šest měsíců za mřížemi nebo zákaz činnosti. Škoda byla vyčíslena na 300 tisíc.

Krutost cirkusů ke zvířatům není nic nového a je to stále omílané téma. To, že jsou zvířata v tomto zařízení týraná a bita, je veřejným tajemstvím, které bohužel nikdo neřeší.

Nebylo by od věci udělat uhynulému lachtanovi pomník, jako má třeba legendární lachtan Gaston (†12), který zemřel při povodních v roce 2002. Mohl by třeba upozorňovat na týrání zvířat v cirkusech.