Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Francouzská vláda vyhání Romy ze země! Už je nechtějí přijímat ani do základních škol!

Chození do školy je pro Romy ve Francii nesplnitelný sen.
Zdroj: profimedia.cz

Francouzské školy odmítají přijímat mezi sebe romské děti. Vyplývá to z průzkumu organizace European Roma Rights Centre (ERRC), informaci přinesl idnes.cz

Více než polovina malých Romů ve Francii nenavštěvuje základní školu. Ne proto, že by nechtěli, ale protože je francouzské školy odmítají přijímat. Jejich žádosti jednoduše ignorují.

„Co se mě týče, udělala jsem všechno pro to, aby se moje dítě mohlo zapsat do školy. Dodali jsme všechny potřebné doklady. Starosta to ale zablokoval. S romskými dětmi zachází rozdílně,“ vyjádřila se jedna matka pro ERRC.

Nicméně úřady popírají, že by k diskriminaci romských žáků docházelo. Podle ERRC však místní úředníci a starostové záměrně odkládají žádosti o přijetí.

Tento úřední postup je součástí „politiky vyhánění“ Romů z Francie, která začala už za vlády Nicolase Sarkozyho. Teď v ní současný prezident Francois Hollande pokračuje. Politika zahrnuje demolici romských osad a právě odmítání základního vzdělání malým Romům.

Francie má ohledně diskriminace Romů na krku hodně skandálů. Nedávno jejich ministr vnitra vyvolal pohoršení, když prohlásil, že většina Romů, kteří žijí provizorně na okraji francouzských měst a nemají zájem se začlenit do společnosti, by se měla vrátit zpátky do svých původních zemí.

Další vlnu kritiky vyvolal případ 15leté romské dívky, kterou cizinecká policie zadržela na školním výletě a odtud ji rovnou deportovala do Kosova, kde se narodila.

Související články

Další články