Podle agentury AFP potvrdila francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraine první případ viru zika ve Francii. V oblasti Paříže se virem nakazila žena, jejíž partner se vrátil z Brazílie. Podle ministryně se nemocné ženě daří dobře, a jelikož není těhotná, neexistuje nebezpečí, že by virus ohrozil její plod.

Od začátku února platí kvůli viru celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole. Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék ani vakcína.

Za epicentrum propuknutí epidemie je dnes považována poměrně malá lokalita na východě Brazílie. Zajímavé je, že přesně v této oblasti se roku 2012 konaly docela nebezpečné pokusy. Vědci se tehdy rozhodli, že zkusí zatočit s komáry, kteří přenáší horečku dengue. Do pralesů byli údajně vypuštěni geneticky upravení komáři, kteří měli zlikvidovat bratránky, kteří přenáší horečku dengue.

Výskyt horečky dengue v této lokalitě prý opravdu klesnul. Jenže o tři roky později se přesně v této lokalitě objevuje zika. Kvůli cestování se nyní zika dostává do Evropy.

Virus zika v Česku, čtěte ZDE