Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Francie řeší první případ přenosu viru zika pohlavním stykem

Virus zika primárně přenáší komár druhu Aedes aegypti.
Zdroj: profimedia.com
Dosud se uvádělo, že virus zika není mezi lidmi nakažlivý. Letos v únoru 2016 ale BBC uvedla, že se virus přenáší mezi lidmi pohlavním stykem. Dle amerických vědců může také virus přežívat v lidském spermatu, čímž se z mužů stávají přenašeči tohoto onemocnění. Zika způsobuje zvýšený výskyt mikrocefalie, která se projevuje zakrněním nebo předčasným ukončením růstu mozku. Zatímco v roce 2014 se v Brazílii s touto vadou narodilo 150 dětí, o rok později jich bylo 2 700.

Podle agentury AFP potvrdila francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraine první případ viru zika ve Francii. V oblasti Paříže se virem nakazila žena, jejíž partner se vrátil z Brazílie. Podle ministryně se nemocné ženě daří dobře, a jelikož není těhotná, neexistuje nebezpečí, že by virus ohrozil její plod.

Od začátku února platí kvůli viru celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole. Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék ani vakcína.

Za epicentrum propuknutí epidemie je dnes považována poměrně malá lokalita na východě Brazílie. Zajímavé je, že přesně v této oblasti se roku 2012 konaly docela nebezpečné pokusy. Vědci se tehdy rozhodli, že zkusí zatočit s komáry, kteří přenáší horečku dengue. Do pralesů byli údajně vypuštěni geneticky upravení komáři, kteří měli zlikvidovat bratránky, kteří přenáší horečku dengue.

Výskyt horečky dengue v této lokalitě prý opravdu klesnul. Jenže o tři roky později se přesně v této lokalitě objevuje zika. Kvůli cestování se nyní zika dostává do Evropy.

Virus zika v Česku, čtěte ZDE

Související články

Další články