Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Fotky z jiné planety? Ne, tohle jsou milionkrát zvětšené detaily z lidského těla

Vítejte na exkurzi v lidské buňce.
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie

Pamatujete se ještě na slavnou americkou komedii Vnitřní vesmír o odvážném pilotovi, který ve své „miniponorce“ proplouvá útrobami lidského těla? Právě tento snímek – oceněný Oscarem za nejlepší vizuální efekty – se nám vybavil při pohledu na fotografie pořízené týmem animátorů ze studia XVIVO v Connecticutu až při 10 000 000násobném zvětšení.

Tyto fascinující 3D snímky byly vytvořeny v rámci projektu, jehož cílem je umožnit vědcům i studentům lépe pochopit, jak přesně náš organismus funguje. Neinformovaný člověk by si je však lehce mohl splést se záběry z nejnovějších sci-fi filmů.

A není se co divit – elektronové mikrofotografie jsou totiž černobílé a při jejich dobarvování lze naplno popustit uzdu fantazii. Nakonec tak vzniknou skutečná umělecká díla. „Můžeme vzít nějaký nudný dvourozměrný obrázek z neméně nudné učebnice anatomie a s pomocí moderních technologií ho doslova přivést k životu,“ říká Michael Astrachan a dodává: „Naše animace a fotografie lidem pomáhají proniknout do podstaty i těch nejsložitějších biologických procesů.“

Obrázky zachycují například kostní dřeň, virové částice či buněčné organely. Pokud jste tedy v hodinách přírodopisu také občas marně přemýšleli nad tím, jak vlastně vypadá ten Golgiho aparát, nyní se to konečně dozvíte.

Související články

Další články