Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Fotky z jiné planety? Ne, tohle jsou milionkrát zvětšené detaily z lidského těla

Vítejte na exkurzi v lidské buňce.
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie

Pamatujete se ještě na slavnou americkou komedii Vnitřní vesmír o odvážném pilotovi, který ve své "miniponorce" proplouvá útrobami lidského těla? Právě tento snímek – oceněný Oscarem za nejlepší vizuální efekty – se nám vybavil při pohledu na fotografie pořízené týmem animátorů ze studia XVIVO v Connecticutu až při 10 000 000násobném zvětšení.

Tyto fascinující 3D snímky byly vytvořeny v rámci projektu, jehož cílem je umožnit vědcům i studentům lépe pochopit, jak přesně náš organismus funguje. Neinformovaný člověk by si je však lehce mohl splést se záběry z nejnovějších sci-fi filmů.

A není se co divit – elektronové mikrofotografie jsou totiž černobílé a při jejich dobarvování lze naplno popustit uzdu fantazii. Nakonec tak vzniknou skutečná umělecká díla. "Můžeme vzít nějaký nudný dvourozměrný obrázek z neméně nudné učebnice anatomie a s pomocí moderních technologií ho doslova přivést k životu," říká Michael Astrachan a dodává: "Naše animace a fotografie lidem pomáhají proniknout do podstaty i těch nejsložitějších biologických procesů."

Obrázky zachycují například kostní dřeň, virové částice či buněčné organely. Pokud jste tedy v hodinách přírodopisu také občas marně přemýšleli nad tím, jak vlastně vypadá ten Golgiho aparát, nyní se to konečně dozvíte.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy