Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Fenomenální závod Spartan Race si podmanil Česko i Slovensko

Fenomenální závod Spartan Race si podmanil Česko i Slovensko
Zdroj: YouTube
Předchozí Další

Krev, pot a slzy. A bahno. Hodně bahna. Ale především neskutečná zábava a naprosto jedinečný zážitek. To je Spartan Race.

Je to vlastně originální překážkový běžecký závod, který před pár lety v USA založili fanoušci extrémnějších sportovních disciplín v čele Joe De Senou. Spartan Race se stal téměř okamžitě sportovním fenoménem s miliony fanoušků. A před dvěma lety dorazil i do Česka a na Slovensko, kde se Spartan Race rychle zabydlel.

Beznadějně vyprodané závody, desítky tisíc fanoušků kolem trati a zážitky tak silné, že při jejich popisování stačí říct jen dvě slova – Spartan Race. To je aktuální stav této disciplíny v Česku a na Slovensku, kde letošní série závodů míří do velkého finále.

V září se uskuteční dva závěrečné závody – na Slovensku se otevřou brány Spartan Race v krásném horském prostředí městečka Donovaly 13. září (typ závodu Beast – 22 km), v České republice ho můžete zažít na vlastní kůži v malebné vinařské obci Bořetice 27. září (typ závodu Super – 12 km). Novou tváří se stal a svou podporu přislíbil také král moderního pětiboje, olympijský vítěz z Londýna David Svoboda.

Mistr sportovní disciplíny, která bývala po staletí výsadní záležitostí důstojníků a vojáků. „Je to extrémní závod, kde můžete soutěžit sám za sebe nebo pro tým, což je skvělé. Kdo by také chtěl do pekla a zpět sám,“ těší Davida Svobodu. Na místě závodu je vždy bohatý doprovodný program, protože filozofií Spartan Race je, že se nejedná „pouze“ o závod, Spartan Race, to je komplexní společenská událost.

Na obou závěrečných závodech se očekává účast závodníků z 19 zemí celého světa. Vy stále můžete být mezi nimi. Zbývají poslední volná místa. Přihlásit se můžete na adrese www.spartan-race.cz nebo spartanrace.sk.

Jak se ve Spartan Race vlastně závodí? Pro někoho to možná může znít příliš triviálně.

Běžecká trať obvykle vede členitým venkovním terénem a je prošpikována desítkami překážek, které musí novodobí Sparťané překonat. Pakliže je překážka nad jejich síly, musí odcvičit předepsanou sérii trestných 30 „angličáků“ a teprve pak se může běžet dál. Závody Spartan Race jsou rozděleny do tří úrovní obtížnosti délky – Sprint (cca 5 km), Super (cca 12 km) a Beast (cca 22 km).

Soupeří týmy i jednotlivci všech věkových kategorií. Žádný med to tedy není. Ale co to určitě je, tak zcela neopakovatelný zážitek, který na jiných závodech nenajdete. I to je důvod, proč ke Spartan Race stále ve větší míře utíkají lidé od klasických běžeckých závodů, které se vám po absolvování Spartan Race prostě začnou znát příliš nudné a stereotypní.

„Pro mnoho účastníků se závod stává životním stylem a motivací jít dál, překonat sám sebe a zažít něco jedinečného,“ říká ředitel závodů pro Českou republiku Michal Kúkola. Závod absolvují nejen muži, ale i ženy a dokonce je speciální trať pro děti, které tím budují svou motorickou zdatnost.

V Americe se letos uskuteční také mistrovství světa, kam se podívají i nejlepší závodníci z Česka i Slovenska. Ale brzy se dočkáme také mistrovství starého kontinentu.

Ne nadarmo je motto Spartan Race: Pochopíš až v cíli…

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy