Dost těžko. Představte si, že vaše dcera, matka, sestra, cokoli z rodiny se až desetkrát za den promění v jednu ze svých dvaadvaceti dalších osobností. Ano, tohle je extrémní forma schizofrenie, kterou trpí Britka Dawn Taylorová (31).

Každá její postava má svůj vlastní hlas, povahu, zlozvyky, pohyby a historii. Bez varování se ve vteřině z Dawn může stát majitelka nevěstince madam Taylorová, pětiletá školačka Daisy či šedesátiletá Mary pracující v knihovně. Dost děsivá představa, že?

Ovšem blízké lidi a okolí prý děsí nejvíce jako agresivní teenagerka Lashes.

Proměnit se Dawn dokáže i v milionářku, majitelku obchodů se sendviči ze Skotska, holku z farmy v hrabství Cornwall na jihozápadě Anglie, dokonce i v německou turistku s typickým bavorským přízvukem.

„Nikdy si nepamatuju, co se děje, když mě ovládne jiná osobnost. Mám pocit, jako bych polovinu svého života prožila naprosto opilá,“ svěřila Taylorová britskému listu Daily Mirror. Hm, možná by stálo za to se mrknout pod postel, zda tam holka nemá schované lahve.

Ale asi ne. Zřejmě se opravdu jedná o disociativní poruchu osobnosti. Postihnout člověka může akutně, v horším případě chronicky. Vyvolat poruchu může vážný stres nebo dramatické dětství.

Tak už víte, co znamená být ženou mnoha tváří.