Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

eXtra.cz zavádí etické desatero, které z bulvárních hyen definitivně dělá hlídací psy demokracie!

eXtra.cz zavádí etické desatero, které z bulvárních hyen definitivně dělá hlídací psy demokracie!
Zdroj: archiv

Váš oblíbený bulvární server se rozhodl vydat soubor etických pravidel, kterými se hodlá řídit.

Ne že by se obecnými etickými normami neřídil doposud, ale redakce trochu trpí tím, že zatímco se okolní seriózní média po našem vzoru bulvarizují, opravdový bulvár typu eXtra, který by mohl být vzorem profesionální společenské publicistiky, trpí odsudky, které jej stále častěji reflektují jako něco špatného, zatímco v reálu bulvár našeho typu nejenže koná, ale chce konat dobro a zároveň bavit své čtenáře při dodržení standardních zásad, kterými se prsí právě naši kolegové z druhé strany barikády, která je stále menší a menší.

„Není to tak, že bychom dříve nedodržovali etické zásady – považujeme to při naší práci za naprosto normální věc, ale útoky, které na adresu bulváru jednou za čas zazní, nás utvrdily v tom, že mnoho lidí bulvár stále vnímá jako snůšku lží a výmyslů, které nás napadnou cestou na oběd a my je pak publikujeme bez ověření faktů,“ napsal autor tohoto textu a zároveň šéfredaktor (33) eXtra do průvodní tiskové zprávy a rád by k věci, jen pro "naše" čtenáře, intimně dodal, že eXtra samozřejmě není svaté, ostatně sami jsme to přiznali v dokumentu Dělníci bulváru, ale informacím, které publikujeme, můžete věřit, a když už něco napíšeme polopatě nebo ironicky, tak je to prostě proto, že napíšeme-li to natvrdo, narazíme na zákon, což je nejenže nežádoucí, ale náš inteligentní čtenář nám rozumí i tak.

A nejde-li o sdělení v zásadní (ne)bulvární kauze, pak jde prostě jen o starou dobrou srandu a ironii, kvůli nimž si se čtenářem tak rozumíme.

Naším kodexem dáváme jasně najevo, že přes všechny naše vejšplechty a sem tam špatné svědomí (ano, už jsme ukradli fotku z Facebooku nebo od zahraniční konkurence, ano, některé celebrity fakt nemusíme a jiným sem tam straníme, protože nám pro vás práskají podstatné informace pro vaše obveselení) jsme nejen stále ještě novináři, ale chceme být novináři, kteří vás nejen pobaví a informují, ale kterým můžete i věřit.

Redakce ocení jakékoli podněty z řad čtenářů směrem k porušení našeho kodexu, za něž si budeme rádi sypat popel na hlavu se stejnou vervou, s jakou se budeme snažit následujících deset bodů dodržovat.

ETICKÉ DESATERO EXTRA.CZ

1. Nepíšeme lži. Pakliže přesto uvedeme nepravdivou informaci, tak vše co nejrychleji uvedeme na pravou míru a za chybu se omluvíme.

2. Chráníme děti a nezletilé. Pakliže v některých kauzách hrozí, že bychom naším počínáním mohli poškodit zúčastněné děti a nezletilé, postupujeme směrem k nim co nejohleduplněji, a to tak, aby jim nebyla způsobena žádná újma.

3. Nepodporujeme zdraví závadné trendy. eXtra.cz nikdy nebude pozitivně psát o módních ani jiných trendech, které podle lékařů nebo odborníků mohou poškodit zdraví.

4. Jsme korektní. Když někoho kritizujeme, tak je to vždy jen za jeho konkrétní chování, nikdy to není na základě jeho rasové, státní nebo jiné příslušnosti. Výjimku tvoří texty zjevně psané v nadsázce a ironii.

5. Inzerce je u nás vždy označená.

6. Když citujeme nebo přebíráme informace z jiného média, tak původní zdroj vždy uvedeme v textu, i kdyby zdrojované médium bylo sebekonkurenčnější.

7. Důsledně chráníme své zdroje, i kdyby nám z toho měly vzniknout nepříjemnosti.

8. Při tvorbě našich článků postupujeme vždy na základě obecných etických pravidel.

9. Vždy budeme hájit svobodu jednotlivce, svobodu vyjadřování a svobodu médií.

10. Na prvním místě je u nás vždy a za každou cenu čtenář, tomu sloužíme a zodpovídáme se!

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy