Některé nemoci se projevují opravdu zvláštními způsoby. Ukázkovým příkladem může být takzvaný Dravetův syndrom, kterým trpí Darcie a Evie Champanovy z anglického Cheshire. Jde o závažnou formu epilepsie postihující malé děti.

Záchvaty jsou vyvolávány extrémními teplotami i obyčejným vzrušením. Z tohoto důvodu si dvouleté sestry, dvojčata, nemohou hrát nebo například jet na dovolenou. Jakékoliv vzrušení by je totiž mohlo zabít.

Holčičky navíc mají problémy se spánkem a chováním. A aby toho všeho nebylo málo, záchvaty mohou způsobit i opoždění vývoje. Obě tak musí být pod takřka nepřetržitým dozorem.

„Nejhorší možný scénář je, že dostanou záchvat a zemřou ve svých postelích, nebo dojde k zastavení přívodu kyslíku do mozku a následně i k jeho poškození,“ říká jejich šestatřicetiletá matka Natalie. "Bylo období, kdy jsme volali jednu sanitku za druhou, ale teď už mají tak jeden, maximálně dva záchvaty měsíčně. To je velké zlepšení,“ dodala.

Darcie a Evie v současné době užívají léky a v budoucnu budou léčeny i takzvanou ketogenní dietou. Tento speciální stravovací plán nutí tělo spalovat uložený tuk místo cukru a rapidně snižuje počet epileptických záchvatů. Zajímavé je, že nikdo vlastně přesně neví, jak tato dieta funguje. Ukázalo se však, že je vhodná pouze pro některé pacienty. Alespoň v tomto ohledu tedy dvojčata měla velké štěstí.