Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Dva filmy, dvě vzplanutí: Jak se natáčelo upálení Jana Palacha (†20), který zemřel před 50 lety

Zdroj: CinemArt / Home Box Office
+ Dalších 21 fotografií
Výročí úmrtí
Přesně před 50 lety naposledy vydechl student Jan Palach (†20), který se upálil na Václavském náměstí před Národním muzeem. K zoufalému kroku se uchýlil necelé čtyři měsíce po začátku okupace Československa. O hrdinovi, který chtěl probudit spoluobčany k řešení útlaku ze strany Sovětského svazu, vznikly dva filmy. Ten novější, z roku 2018, nese jeho jméno, další vznikl už v roce 2013 pod názvem Hořící keř.

Už se nemohl dívat, co se děje s jeho rodnou zemí, a tak se rozhodl konat. Jan Palach přišel 16. ledna 1969 na Václavské náměstí a zapálil se. V nemocnici naposledy vydechl o tři dny později. V sobotu je tomu přesně 50 let, co odhodlaný student v pouhých dvaceti letech zemřel.

Tehdejší komunistická propaganda se snažila udělat z Palacha blázna. Vedly se i spekulace, že se zapálil tzv. studeným ohněm, po němž by zůstal bez zranění, aby vyvolal ve společnosti agresi vůči režimu. Lživou fámu šířil Vilém Nový, který měl v komunistické straně vysoké postavení.

Dosud rovněž není zcela jasné, zda Palach věřil, že svůj protest přežije, byť s určitými následky, anebo byl smířen se smrtí.

O Palachově činu, jímž chtěl dát najevo odpor proti porušování lidských práv a svobod a pasivnímu přístupu spoluobčanů k okupaci Československa, byly natočeny dva filmy. Dvojdílný Hořící keř natočila v roce 2013 polská režisérka Agnieszka Holland. Ten novější, který nese Palachovo jméno, měl premiéru vloni v srpnu a natočil ho Robert Sedláček

Scénu upálení na Václavském náměstí natočila Holland ve vozovně v pražských Střešovicích. V roce 1969 totiž ještě na nejznámějším českém náměstí jezdily tramvaje. Stejný postup zvolil i režisér Sedláček. V obou filmech si hořícího Palacha zahrál kaskadér David Bílek.

Pokud jste ještě ani jeden životopisný snímek neviděli, máte nejvyšší čas. Kromě zapálení svíčky a vzpomínek tak můžete uctít památku Jana Palacha.

Související články

Další články