Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Dřevěný kostel v Gutech byl zapálen záměrně: Obvinění žháři jsou ve vazbě!

Kostel byl zapálen záměrně.
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
Už teď se ví, že dřevěný kostel Božího těla v Gutech na Třinecku byl zapálen úmyslně. U Okresního soudu ve Frýdku-Místku začalo jednání o udělení vazby s dvěma žháři (18, 17 let). Třetí mladík je vyšetřován na svobodě. Podle policie se jednalo spíše o jejich pomocníka, který se do akce nepustil a nakonec pomohl odhalit trestnou činnost zbylých dvou obviněných.

Dřevěný kostel ze 16. století byla památka nevyčíslitelné hodnoty a jeho shoření je velkou kulturní ztrátou. Vydržel několik staletí a popel z něj udělali až dva mladíci.

„Jdu k soudu s návrhem na vzetí do vazby. U jednoho hrozí vysoký trest v sazbě osm až patnáct let a také hrozí pokračování, neboť je prozatím zjištěno, že by mohl pokračovat v trestné činnosti,“ řekl státní zástupce Pavel Šára.

Mladíci se prý v minulosti trestné činnosti nedopustili, ale podle vyšetřovatelů plánovali další podobný čin. Motiv mladíků zatím není znám, ale právníci doufají, že během víkendu budou vědět více.

Jeden z mladíků potřeboval k chůzi dřevěnou hůl, takže je podivné, že by s tímto omezením zvládl zničit budovu. „Jak, to vám také neřeknu, ale udělal to,“ uzavřel Pavel Šára.

Kostel Božího těla byl významnou památkou s původním vybavením a obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2012 – 2014 navíc prošel rekonstrukcí za miliony korun.

Související články

Další články