Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Dnes je den leváků: Podívejte se na 15 slavných lidí, kteří vládnou levou rukou

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 11 fotografií

Ještě před dvaceti lety je přeučovali ve školách a nutili je psát pravou rukou, jak se sluší a patří. Pak ale odborníci přišli na to, proč se najednou vylíhlo tolik koktavých lidí, a odpověď na sebe nenechala dlouho čekat.

Tresty ve školách a násilné nucení dětí stavět se proti své přirozenosti vedlo k řečovým vadám. Koktání a leváctví totiž spolu úzce souvisí. Ostatně - náš šéfredaktor Pavel Novotný (32) je toho příkladem. Ve škole ho jako kluka zlomili a Pavel dneska způsobně píše pravou. Že mu školní převýchova připravila doživotní vadu řeči, je podle tehdejších soudružek učitelek nepodstatné, hlavně, že se splnil plán a byla vymýcena levácká nákaza.

A nesedí tady jako levák sám, naše kolegyně Nikol Štíbrová (27) se taky podepisuje levou rukou.

Dnes vám na dítě nesmí ve škole nikdo sáhnout, natož mu nedovolovat psát levou rukou. Preferuje se přirozenost a lidé, kteří jsou leváci, mají velké umělecké sklony. Jsou z nich nejlepší muzikanti, herci, dost se jich najde taky mezi státníky. Podle některých vědců souvisí leváctví s genialitou. Leváctví navíc může být výhoda při některých sportech, například v tenise nebo baseballu.

Související články

Další články