Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Dlouhovláska a rozbor paruky pro nemocnou Zuzanku: Pravé vlasy to nejsou, zjistili odborníci

+ Dalších 6 fotografií
dlouhovláska
Zuzanka Tůmová přišla kvůli zákeřné nemoci o vlasy. Od charitativního projektu kadeřnického salonu Dlouhovláska, který jinak vydělává na prodlužování vlasů, dostala paruku ze „zaručeně pravých vlasů“ od dárců. Má to ale háček. Reportéři eXtra.cz nechali paruku prozkoumat odborníky z VŠCHT. Výsledek? Je z hmoty, ze které se pletou svetry nebo dělají markýzy.

V minulém díle jsme vám přinesli rozhovor s podvedenou maminkou Gabrielou Tůmovou, která dostala od salonu Dlouhouvláska paruku pro nemocnou dceru Zuzanku Dívence se po nošení darované paruky objevil ekzém po celé hlavě a maminka má podezření, že paruka není z pravých vlasů. Petra Valentová z Dlouhovlásky několikrát zopakovala, že darované paruky pro onkologicky a jinak nemocné děti jsou bez výjimky z pravých vlasů. Reportéři eXtra.cz proto nechali paruku podrobit odborné analýze na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Výsledek expertizy mluví za vše...

Analýza Zuzančiny paruky

Odborná analýza paruky se provádí na infračerveném spektrometru. Redaktorka eXtra.cz nechala nejdříve podrobit analýze svůj vlas a následně vlas z paruky nemocné dívky. "Je to zařízení, které na základě interakce infračerveného záření s určitým materiálem dokáže určit jeho druh. Laicky řečeno, dokážeme naprosto přesně rozlišit, z jakého materiálu je paruka vyrobena," říká vedoucí laboratoře molekulové spektroskopie Ing. Miroslava Novotná, CSc.

Pro ideální představu jsme nejdříve nechali podrobit expertize vlas reportérky eXtra.cz. Ze spektrometru bylo evidentní, že v redaktorčině pravém vlasu je látka podobná hedvábí, která je obsažena v pravých vlasech, a dále pak stopy barev na vlasy.

Prokázáno: Nemocná Zuzanka dostala šunt

V případě, že by byla paruka nemocné dívky skutečně z pravých vlasů, expertiza by měla ukázat podobné výsledky. Jakmile se ale analyzoval vlas z paruky, kterou daroval salon Dlouhovláska Zuzance, bylo z expertizy jasné, že se skutečně snažili napodobit lidský vlas co nejvěrohodněji, ale spektrometr zkrátka nelze ošidit.

"Analýza vlasu z paruky ukázala, že se skutečně nejedná o pravý vlas. Jedná se o akrylonitril," sdělila výsledek Ing. Miroslava Novotná, CSc. "Skutečné vlasy mají podle výsledků výrazné maximum úplně někde jinde než vlasy z paruky," dodává.

"Závěr z tohoto měření je celkem jednoznačný. Je tam snaha o to, aby ten vlas byl co nejpodobnější skutečným vlasům. Čili je to směs syntetického polyamidu s nějakým hedvábím. Jsou to v podstatě materiály, které se běžně používají třeba na tkaní svetru," okomentovala závěr celé analýzy Ing. Miroslava Novotná, CSc.

Dlouhovláska mlčí

Reportéři eXtra.cz kontaktovali jak majitelku Dlouhovlásky Petru Valentovou, tak Petra Štála, který se salonem úzce spolupracuje, kvůli vyjádření k výsledku odborné analýzy, jež jasně ukázala, že jimi darovaná paruka není z pravých vlasů, jak se snažili několikrát tvrdit.

Ani jeden z výše jmenovaných redakci eXtra.cz nevzal telefon a po dalších pokusech o kontaktování si mobilní telefony rovnou vypnuli.

PRVNÍ ČÁST REPORTÁŽE JSME PŘINESLI ZDE

ROZHOVOR S PODVEDENOU MAMINKOU JSME PŘINESLI ZDE

  • V příštím díle vám přineseme příběh další podvedené maminky, která tentokrát darovala vlasy své dcery na výrobu paruky pro nemocné děti.
  • Jak probíhala komunikace poškozené maminky s majiteli Dlouhovlásky?
  • Kam zmizely darované vlasy její dcery?

SLEDUJTE EXTRA.CZ, PŘINESEME ODPOVĚDI.

Máte zkušenosti s darováním vlasů či podobnou charitou a zažili jste při něm nestandardní situace? Kontaktujte nás na redakce@extra.cz.

Související články

Další články